50 lat ikony motoryzacji

przez Piotr Hoffmann

Swoje 50 urodziny obchodzi ikona motoryzacji. Mowa tu o jednym z najbardziej pożądanych samochodów na świecie – Jaguar E-Type. Pięćdziesięciolecie tego modelu ma być świętowane przez cały 2011 rok.

Kiedy Jaguar wprowadził na rynek E-Type w 1961 roku świat zamarł. Było to niesamowicie piękne auto, a jego stylistyka odznaczała się prostotą linii oraz idealnym balansem proporcji. Samochód jest nadal tak zachwycający, że znalazł swoje miejsce w New York’s Museum of Modern Art.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Jaguar chce świętować 50 lecie modelu przez cały 2011 rok. Szereg imprez rozpocznie się na targach genewskich w marcu, gdzie Jaguar będzie miał specjalne stoisko. Następnymi okazjami, aby podkreślić jubileuszowy rok dla firmy, będą Goodwood’s Revival, Goodwood Festival of Speed, Pebble Beach Concours d’Elegance, Nurburgring Old Timer Grand Prix oraz wiele różnych wydarzeń w wielu krajach świata.

Według Mika O’Driscoll’a, dyrektora zarządzającego Jaguar Cars, pół wieku postępu technicznego nie oznacza, że ważność E-Type’a przeminęła, że coś straciła. Ten samochód był sensacją, kiedy wszedł na rynek i do dzisiaj pozostaje symbolem całej marki. E-Type jest po prostu jednym z najlepszych i najbardziej ekscytujących samochodów kiedykolwiek stworzonych oraz reprezentuje spuściznę, jaką zostawił po sobie założyciel Jaguara – Sir William Lyons.

Mogą Cię również zainteresować