8 zasad efektywnej motywacji

przez Mateusz Grzesiak

Najnowsze odkrycia dotyczące działania mózgu i psychologii osiągnięć nie pozostawiają wątpliwości: jeśli chcesz efektywnie się motywować, czeka Cię poważne zagłębienie się w swój umysł, serce i ciało – bo to one dadzą Ci klucz do wymarzonego sukcesu.

Ten artykuł, napisany specjalnie z myślą o networkerach i biznesie MLM, przedstawia strategie, których zastosowanie w życiu pomoże Ci efektywniej się motywować.

źródło: flickr.comźródło: flickr.com

1. Aktywizuj swój mózg!

Zasada jest prosta: im więcej części mózgu zaangażujesz, tym bardziej się zmotywujesz. Dlatego pamiętaj, aby:

  • Wyobrażać sobie, co chcesz osiągnąć, robiąc konkretne, kolorowe i panoramiczne obrazy w swojej głowie. Nigdy nie mów, czego nie chcesz (np. „jutro nie chcę stracić klienta”) – mózg nie rozumie zaprzeczeń – ale formułuj swe plany pozytywnie (np. „jutro pozyskam klienta”).
  • Mówić głośno do siebie – to daje zupełnie inny efekt, niż mówienie w środku głowy, bo bardziej aktywuje emocje, które są kluczem do skutecznego motywowania się. Używaj odpowiedniej, zdeterminowanej intonacji, mów z pewnością siebie, krótkimi, konkretnymi zdaniami, np: w roku X staję się Liderem; jutro przeprowadzam efektywnie prezentację handlową, itd.
  • Fizycznie używać ciała – jest ono kluczem do aktywizacji naszego mózgu. Chodź, gestykuluj, możesz zamknąć oczy i wykonywać takie ruchy ciałem, jakbyś był w sytuacji, do jakiej się motywujesz. Mózg nie rozróżnia udawania od robienia, bo obie sytuacje traktuje tak samo.
  • Być w intensywnym stanie emocjonalnym, wybierając takie odczucie, które najbardziej Cię pobudza. Może być to ekscytacja pojawiająca się po przeczytaniu fajnego tekstu, fascynacja jakimś filmem, inspiracja po obejrzeniu wywiadu czy entuzjazm płynący z wysłuchania ulubionej piosenki. Im intensywniejsze przeżycie, tym lepiej.

2. Zrób konkretny plan!

Określ, co chcesz dokładnie osiągnąć; gdzie chcesz to realizować; kim się staniesz, osiągnąwszy to; z kim to będziesz robić, jeśli w proces są zaangażowane inne osoby; dlaczego chcesz to robić; co zyskasz, już to osiągnąwszy; kiedy zamierzasz to osiągnąć; w jaki konkretnie sposób będziesz działał; jakie zasoby są Ci potrzebne. Zapisz to wszystko. Badania pokazują, że ludzie zapisujący swoje cele są o wiele bardziej skłonni je potem zrealizować! Jeśli chcesz dodatkowo zaangażować w ten proces swoją prawą, emocjonalną półkulę, zrób kolorowy rysunek przedstawiający metaforycznie Twój cel. Będziesz z nim bardziej emocjonalnie związany i łatwiej przyjdzie Ci go osiągnąć.

3. Bądź spójny!

Ludzie to wielopoziomowe organizmy, na które składają się umysł, ciało, serce, intuicja, emocje, relacje z innymi, wartości, itd. Gdy się motywujesz:

  • Używaj umysłu logicznego, który podpowie Ci, jak to wszystko zaplanować.
  • Słuchaj serca, to nim poczujesz, gdzie jeszcze jesteś sobą, a gdzie już przekroczyłeś własne granice.
  • Używaj emocji, by wiedzieć, co sprawia Ci przyjemność i mieć frajdę z tego, co robisz.
  • Zapytaj intuicji, co tak naprawdę czujesz i pamiętaj, że to właśnie o niej jako najważniejszej mówił Steve Jobbs z Apple!
  • Dbaj o relacje z innymi, by nie stracić ludzi parciem do sukcesu, tylko zyskiwać prawdziwych przyjaciół.
  • Pamiętaj o tym, co dla Ciebie ważne, byś czuł się spełniony i realizował to, na czym rzeczywiście Ci zależy.

Dopiero takie motywowanie się uchroni Cię przed wewnętrznymi sabotażami, jakie czasem nieświadomie tworzymy, np. logicznie robiąc świetny plan, którego jednak zupełnie nie czujemy albo osiągając sukces tracąc relacje z rodziną. Skorzystaj więc z wielu poziomów motywacji, a będzie Ci o wiele łatwiej.

źródło: flickr.comźródło: flickr.com

4. Ciągle aktualizuj!

Uczysz małe dziecko jeździć na rowerze. Żeby było łatwiej, przykręcasz kółka z boku, dzięki którym dziecko zacznie samodzielnie jeździć. Ale przyjdzie moment, gdy będziesz musiał odkręcić kółka, bo inaczej zatrzymasz rozwój umiejętności – musisz więc utrudnić na chwilę proces nauki, by osiągnąć kolejny etap rozwoju. Tak samo jest z motywacją – coś, co jest motywujące przez jakiś czas, przestaje takie być po pewnym czasie. Wówczas musisz zaktualizować swój plan pytaniem:

Co teraz muszę myśleć o moim celu, aby motywować się jeszcze bardziej?

Inaczej osiągniesz etap, w którym Twoja „motywacyjna stopa” będzie za duża na buta, który jeszcze wcześniej działał zupełnie sprawnie. Im efektywniejszy jesteś, tym lepszych narzędzi komunikacyjnych będziesz potrzebował. Dlatego systematycznie obserwuj, czy nadal pozostajesz zmotywowany. Jeśli już nie, czas na coś nowego. Na początku będzie nieco trudniej bez kółek na rowerze, ale kwestią czasu jest zdobycie nowych umiejętności.

5. Uczyń motywację swoją!

Jest tylko jedna osoba na tym świecie, która Cię zna od początku do końca, z jaką jesteś od urodzenia i jaką znasz na wylot. Jaka wie o Tobie wszystko i wie, co na Ciebie działa, a co nie. Tą osobą jesteś Ty. Możesz mieć najlepszego trenera na świecie, który mimo dobrych chęci może akurat nie trafi w Twój najczulszy punkt, potrzebny do tego, byś ruszył przysłowiową ziemię. Dlatego uczyń motywację swoją, odnajdując odpowiedzi na pytania:

Czym motywuję się ja? Co dla mnie jest ważne?

Dopiero wówczas staniesz się w pełni odpowiedzialny za sukces i nie będziesz zależał od motywacji idącej ze świata zewnętrznego, ale tej Twojej, wewnętrznej. A ta jest najważniejsza.

6. Umieść cel w czasie!

Motywacja bez użycia czasu to jak żołnierz bez karabinu! Odpowiedz więc sobie na pytania: „Jak konkretnie zacznę realizować mój cel? Jakie są pierwsze kroki?” – to da Ci napęd na krótko, ale potrzebny, żeby włączyć silnik samochodu.

„Jak utrzymam moją motywację? Jakie będą kolejne kroki w moim rozwoju?” – to da Ci paliwo potrzebne do utrzymania samochodu na drodze. „Co zyskam w momencie, gdy już osiągnę cel? Co dzieje się dalej?” – dzięki temu nawet po osiągnięciu celu nie spoczniesz na laurach, tylko będziesz jeszcze szybciej biegł dalej.

7. Rozwiązuj sabotaże!

Sabotaż wcale nie jest przeszkodą w motywacji, ale motywacją konkurencyjną; chcesz na przykład przygotować prezentację, a nagle zaczyna Cię nachodzić ochota na obejrzenie filmu. Oglądanie filmu też Cię motywuje, ale ponieważ nie można zjeść cukierka i mieć cukierka, pojawia się konflikt. Ale można z niego wyjść, organizując swój plan działania, na przykład tak: „Obejrzę połowę filmu po przygotowaniu połowy prezentacji albo najpierw jedno, potem drugie”. Sabotaże przeszkadzają wtedy, gdy nie są realizowane, a przecież nic nie stoi na przeszkodzie, byś zrobił obie rzeczy, tylko nie jednocześnie!

8. Ucz się najnowszych technologii psychologii osiągnięć!

Nie tylko komputery zmieniają się dziś co kilka miesięcy, także możliwości ludzkiego umysłu i wykorzystania jego potencjału otwierają przed nami coraz większe możliwości. Im szybciej potrafisz się uczyć, tym łatwiej przychodzi Ci osiąganie celów. Im więcej wiesz z zakresu działania umysłu, tym efektywniej będziesz potrafił z niego korzystać, co bezpośrednio przełoży się na życiowe sukcesy. Dlatego śmiało myśl o książkach i seminariach z dobrymi trenerami, bo tam właśnie szukają inspiracji prawdziwi Liderzy. A Ty przecież też jesteś lub będziesz jednym z nich!

Autor tekstu jest międzynarodowym trenerem psychologii sukcesu i osiągnięć, napisał sześć książek dotyczących rozwoju osobistego, właściciel jednego z największych na świecie ośrodków Programowania Neurolingwistycznego (NLP) o nazwie Grupa Mateusz Grzesiak (www.grmg.pl).

Mogą Cię również zainteresować