Zbyt spokojni w niespokojnych czasach? Geopolityczne wyzwania kontra optymizm biznesu – wyniki najnowszego badania

by Maciej Maciejewski
34 views

Światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Takie spojrzenie kontrastuje z oceną młodych liderów biznesu, co jasno pokazał raport „Voices of the Leaders of Tomorrow 2025” opracowany przez NIM we współpracy ze St. Gallen Symposium.

Ankietą objęto 275 członków kadry zarządzającej z globalnych korporacji oraz 800 młodych liderów („Leaders of Tomorrow”) poniżej 35 roku życia. Wyniki badania pokazują wyraźny rozdźwięk w postrzeganiu przyszłości między doświadczonymi menedżerami, a przedstawicielami młodszego pokolenia.

Doświadczeni liderzy zbyt optymistyczni? Blisko połowa ankietowanych top managerów (49%) zakłada, że obecne zmiany geopolityczne w dłuższej perspektywie przyniosą stabilność i dobrobyt. Kolejne 43% deklaruje stanowisko neutralne. Tylko 8% respondentów ocenia te zmiany negatywnie. Przedstawiciele kadry zarządzającej wyrażają również silną wiarę w trwałość zachodnich instytucji, takich jak NATO, Unia Europejska czy Światowa Organizacja Handlu.

Aż 75% menedżerów uważa, że reformy w globalnych strukturach rządzenia przyniosą nową erę międzynarodowej współpracy. Podobny odsetek zakłada, że świat wciąż będzie korzystał z otwartych porozumień handlowych i polityki gospodarczej opartej na współpracy.

– To podejście pokazuje, jak głęboko zakorzeniona jest wiara w porządek, który kształtował się po II wojnie światowej – zauważa dr Fabian Buder z NIM. – Problem w tym, że wiele z tych instytucji traci dziś na znaczeniu, a realna władza przesuwa się do nowych centrów wpływu. Zbytni optymizm może oznaczać opóźnioną reakcję biznesu na fundamentalne zmiany w otoczeniu – komentuje dr Buder, współautor raportu.

Młodzi liderzy są bardziej sceptyczni. Zupełnie inaczej postrzegają świat. Wśród uczestników badania poniżej 35 roku życia dominują bardziej sceptyczne prognozy. 62% z nich nie wierzy, że otwarte porozumienia handlowe i międzynarodowa współpraca przyczynią się do trwałego wzrostu i integracji rynków. W przeciwieństwie do starszych kolegów, młodsze pokolenie oczekuje dalszego osłabienia wpływu organizacji takich jak NATO, WTO czy UE.

– Doświadczenie jest cenne, ale może być także przeszkodą, jeśli prowadzi do kurczowego trzymania się przestarzałych modeli myślenia – zauważa Felix Rüdiger ze St. Gallen Symposium, współautor raportu. – Firmy powinny aktywnie włączać młodych liderów w procesy decyzyjne. Ich perspektywa może odegrać kluczową rolę w budowaniu odporności organizacji na zawirowania geopolityczne.

Pełny raport do pobrania w tym miejscu. „Voices of the Leaders of Tomorrow” to coroczna publikacja oparta na badaniach prowadzonych wśród młodych liderów skupionych wokół St. Gallen Symposium oraz menedżerów z czołowych światowych firm. Tegoroczna edycja koncentruje się na różnicach pokoleniowych w podejściu do przywództwa w kontekście globalnych napięć politycznych i gospodarczych.

Mogą Cię również zainteresować