Aresztowania i konfiskaty w sprawie FutureNet

przez Maciej Maciejewski
922 odsłony

Polska policja opublikowała na swoim portalu komunikat o zatrzymaniu i aresztowaniu kilku naganiaczy, którzy zajmowali się werbowaniem ludzi do piramidy finansowej FutureNet. Zdaniem agentów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości to walka ze zorganizowaną grupą przestępczą. Poważnie? Niesamowite. Odkrycie dekady.

źródło: Flickr

„Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 3 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która prowadziła platformy internetowe FutureNet i FutureNet AdPro, o charakterze piramidy finansowej. Śledczy apelują o kontakt wszystkie osoby, które mogły paść ofiarą tego przestępczego procederu” – czytamy w publikacji.

„Policjanci z Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, realizowali czynności procesowe w ramach śledztwa, nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu, dotyczącego przestępczej działalności piramidy finansowej FutureNet założonej przez Romana Z. i Stephana M.

Przestępczy proceder polegał na nakłanianiu zainteresowanych pod pozorem inwestycji do dokonywania wpłat na zakup tzw. AdPaków, czyli pakietów reklamowych oraz matryc umożliwiających osiąganie zysków m.in. poprzez wprowadzanie do struktury kolejnych użytkowników. W ten sposób podejrzani, na terenie kraju nakłonili do dokonania fałszywych inwestycji ponad 20 000 osób, na łączną kwotę ponad 90 mln. zł. Jednocześnie warto nadmienić, że FutureNet był platformą międzynarodową i działał na szkodę klientów na całym świecie.

W dniach 20-21 września br. na podstawie zabranego materiału dowodowego funkcjonariusze CBZC na terenie kraju dokonali zatrzymania 3 osób, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa. Wobec zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania jednego z podejrzanych oraz dozorów i poręczeń majątkowych. Dokonano zabezpieczeń majątkowych na łączną kwotę ponad 20 mln zł, w postaci m.in. kryptowalut, luksusowych apartamentów oraz zabytkowych skrzypiec Stradivarius. Roman Z. oraz Stephan M. są w chwili obecnej poszukiwani listami gończymi oraz Europejskimi Nakazami Aresztowania” – informuje policja.

Tak więc Roman Z. nie ma już swoich słynnych skrzypiec. Cały komunikat policji znajduje się w tym miejscu. Jeszcze jedna kwestia… Zatrzymania, aresztowania, konfiskaty i zarzuty po pięciu latach dochodzenia? No brawo. Mistrzostwo świata. Przecież oni już od dawna werbują do innych, nowych piramid finansowych.

Mogą Cię również zainteresować