Avon przekaże ponad 1,75 mln USD na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet

przez Katarzyna Wagner
587 odsłony

23.03.2009:Avon przekaże ponad 1,75 mln USD na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet Ceniona aktorka Reese Witherspoon ogłosiła podjęcie przez Avon nowych, globalnych inicjatyw na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.

Jak wynika z raportów Bureau of Justice Statistics jedna na trzy kobiety na świecie doświadcza w swoim życiu przemocy, a w USA jedna kobieta jest obiektem ataku co 9 sekund. Na całym świecie instytucje świadczące pomoc na rzecz ofiar takiej przemocy są zwykle niedofinansowane lub wręcz niedostępne, a w wielu krajach prawa chroniące kobiet nie istnieją lub nie są respektowane.

Avon Foundation for Women

W odpowiedzi na taką sytuację Fundacja Avon na rzecz kobiet (Avon Foundation for Women) ogłosiła podjęcie nowych, znaczących działań skierowanych na eliminację przemocy wobec kobiet oraz pomoc prawną na rzecz ofiar na całym świecie. W ramach tych działań Fundacja Avon na rzecz kobiet przekaże 1,5 miliona USD w formie grantu na powołanie globalnego centrum na rzecz praw kobiet Avon Global Center for Women and Justice przy uczelni Cornell Law School.  To nowe centrum będzie koncentrować się na wpółpracy z sędziami, prawnikami, organizacjami rządowymi i pozarządowymi, a jego celem będzie poprawa dostępu do usług prawniczych w ramach działań na rzecz eliminacji przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Avon poszerzył także swoją współpracę z organizacją UNIFEM – Funduszem ONZ na rzecz kobiet przekazując 250 000 USD na Fundusz Powierniczy ONZ na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, który zostanie dodany do grantu w wysokości ponad 1 miliona USD przyznanego Funduszowi Powierniczemu w roku 2008. Dzięki temu całkowite wsparcie finansowe Avonu na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet na całym świecie przekroczyło aktualnie 14 milionów USD.

 – Od ponad 120 lat Avon zapewnia konsultantkom możliwości zarobkowania odpowiadając na istotne sprawy, z którymi borykają się kobiety na całym świecie – stwierdziła Andrea Jung, prezes i główny dyrektor wykonawczy Avon Products Inc. – Brak środków finansowych i bezpieczeństwa osobistego to dwa współzależne i wzajemnie wzmacniające się czynniki kryzysowe. Jesteśmy dumni, że pomagamy zwrócić uwagę na konieczność eliminacji zjawiska przemocy wobec kobiet,  poprawy dostępu kobiet i dziewcząt do usług prawniczych, a także że mogliśmy przyznać nowe środki na inicjatywy, które pomagają zmieniać życie kobiet na całym świecie.

Nowe inicjatywy zostały ogłoszone przez Andreę Jung, a towarzyszył jej Stewart Schwab, dziekan i profesor prawa na uczelni Cornell Law School, podczas obrad Globalnego Forum na rzecz praw kobiet (Global Forum for Women and Justice). Kolejnymi gośćmi forum byli: Sandra Day O’Connor – była sędzia Sądu Najwyższego, Joan Winship, dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Stowarzyszenia Kobiet-Sędziów, a także Reese Witherspoon, ceniona aktorka, globalny ambasador marki Avon oraz honorowy prezes Fundacji Avon na rzecz kobiet. Globalne Forum na rzecz praw kobiet zorganizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kobiet-Sędziów (we współpracy z firmą Avon) było dwudniowym spotkaniem w Waszyngtonie, w którym udział wzięli sędziowie i prawnicy z całego świata, a tematem rozmów stały się przeszkody i rozwiązania w obszarze przemocy wobec kobiet.

Avon Global Center for Women and Justice
przy uczelni Cornell Law School

Nowy ośrodek zorganizowany przy Cornell Law School będzie miał na celu cztery główne inicjatywy, takie jak intensywne projekty prawno-kliniczne, badania prawne dla sędziów, organizację konferencji i spotkań, utrzymywanie obszernej biblioteki online. Ośrodek ma także stanowić forum dyskusyjne dla sędziów w obszarze przemocy wobec płci. Centrum, którego otwarcie zaplanowane zostało na jesień tego roku, służyć będzie sędziom i prawnikom  jako forum wymiany myśli i strategii w zakresie roli systemu sądowniczego w ułatwianiu kobietom – ofiarom przemocy – dostępu do usług prawniczych.

– Globalne Centrum Avon na rzecz praw kobiet przy naszej uczelni jest pierwszym tego typu ośrodkiem, w którym współpracować będą sędziowie, aby ułatwić kobietom-ofiarom przemocy na całym świecie dostęp do usług prawniczych – powiedziała Barbara Holden Smith, wicedziekan Cornell Law School.  – To historyczna chwila. Centrum jest przygotowane na walkę z epidemią przemocy wobec kobiet i dziewcząt oraz do działania na rzecz większej sprawiedliwości wobec osób będących ofiarami takiego rodzaju przemocy.

Szerokie działania w terenie

Te nowe działania podkreślają zobowiązanie firmy Avon na rzecz eliminacji przemocy wobec kobiet, które wyraża się min. programem o nazwie Speak Out Against Domestic Violence wdrożonym przez Avon i Fundację Avon na rzecz kobiet w roku 2004, który działa w 45 krajach, uzyskując nagrody w Meksyku i Czechach.  Firma współpracuje także z lokalnymi biurami organizacji UNIFEM w 13 krajach w obszarze zwalczania przemocy wobec kobiet. Wielkim kapitałem firmy Avon wnoszonym w światową filantropię są szerokie działania w terenie oraz akcje zbierania funduszy prowadzone przez prawie 6 milionowa rzeszę konsultantek na całym świecie.

Aktorka Reese Witherspoon ogłosiła podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem Globalnego Forum wprowadzenie do sprzedażynowego produktu, za którego pośrednictwem firma będzie zbierać fundusze – jest to Naszyjnik Women’s Empowerment Necklace, który stanowi uzupełnienie dla sprzedawanej od roku 2008 Bransoletki „ Powiedz STOP przemocy”. Naszyjnik zostanie wprowadzony do sprzedaży w Polsce jesienią 2009 roku. Wszystkie przychody ze sprzedaży na bieżaco będą przekazywane na realizację programów przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Do tej pory na całym świecie w ten sposób została zebrana  kwota 4 milionów USD.

– Przemoc dotyka prawie miliard kobiet na całym świecie – wyjaśniła Reese Witherspoon. – Bransoletka to prosty sposób dla kobiet, aby podjąć działania i okazać solidarność, celem zmniejszenia zjawiska przemocy wobec kobiet. Jako honorowy prezes Fundacji Avon i jako kobieta oraz matka, jestem dumna, że mogę wspierać tę inicjatywę.

(Katarzyna Wagner, źródło: Avon Cosmetics Polska)

Mogą Cię również zainteresować