źródło: www.flickr.com
Zhaoli Song, profesor z National University of Singapore wraz z profesorem Maw-Der Foo zajęli się zbadaniem wpływu bezrobocia na życie rodziny. Wyniki tych badań nie są pocieszające. Bezrobocie jednego partnera wpływa niekorzystnie na pracę oraz życie prywatne drugiej osoby.
W rodzinach, w których występuje bezrobocie jednego z partnerów zauważono znacznie wyższy poziom stresu i większe trudności w rozładowywaniu go. Podczas gdy w rodzinach, w których obie osoby pracują, bądź pracuje jedna a druga zajmuje się domem z wyboru, osoba pracująca po powrocie do domu może odstresować się poprzez rozmowę o pracy z partnerem i uzyskanie od niego wsparcia, o tyle rozmowa o pracy z partnerem bezrobotnym jest trudniejsza i rzadziej się pojawia. W efekcie osoba zatrudniona nie rozładowuje napięcia z pracy, tylko kumuluje je.
Zauważono również mniejsze wsparcie od partnera z pracą wobec osoby bezrobotnej – mniejsze niż w przypadku dwóch zatrudnionych osób. Badacze podejrzewają, że jedną z trudności w związku, w którym pojawia się problem bezrobocia jest pogorszenie się komunikacji między partnerami. Ponadto bycie jedynym żywicielem rodziny, jeśli nie jest decyzją z wyboru lecz z konieczności jest też mocno obciążające psychicznie, co przekłada się na gorsze wyniki w pracy.