Bill Gates nadal najbogatszy

przez Maciej Badowski, źródło: Forbes

Jak podał magazyn „Forbes”, Bill Gates jest nadal najbogatszym Amerykaninem. Zaraz za nim na drugim miejscu uplasował się inwestor giełdowy Warren Buffett. Majątek Gatesa jest wyceniany na 54 mld dolarów, a Buffetta na 45 mld.

Bill Gates
Bill Gates

Z ogólnej perspektywy bogaci w USA stali się biedniejszymi w obliczu kryzysu. Całkowity majątek 400 najbogatszych Amerykanów skurczył się w ciągu roku o 300 miliardów dolarów, do 12,7 bilionów dolarów.

Redaktorzy „Forbesa” utworzyli listę, przyjmując za decydujący termin 10 września br. W tym celu dziennikarze sprawdzili między innymi wnioski do nadzoru giełdowego, dokumenty sądowe i artykuły w gazetach. Poza tym przeprowadzali wywiady z pracownikami, klientami, prawnikami, a także byłymi małżonkami. W rankingu pod uwagę brany był majątek, m.in. udziały w prywatnych przedsiębiorstwach, nieruchomości, dzieła sztuki, jachty, samoloty itd. W rozliczaniu uwzględniano także wysokość długów. Na liście nie wymieniono miliarderów, którzy sobie tego nie życzyli.

Fortuna Gatesa, założyciela firmy Microsoft, zwiększyła się od ostatniego roku o 4 mld dolarów. Warren Buffett – amerykański inwestor giełdowy, bogaci się szybciej. Przybyło mu 5 mld. dolarów. Ostatnie miejsce na podium zajmuje założyciel i prezes korporacji Oracle – Larry Ellison, ale jego majątek ani drgnął. Nadal jego wartość wynosi 27 mld dolarów, czyli tyle, co przed rokiem. Wśród 400 najbogatszych Amerykanów 74 swoje fortuny odziedziczyło.

Mogą Cię również zainteresować