Biura podróży ukarane

przez Tomasz Głowacki
389 odsłony

Giełdowy Rainbow Tours oraz trzy inne biura podróży – Oasis, Viva i Witours, zostały ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Powód? Wprowadzanie klientów w błąd w ofertach „first minute”. Łącznie urząd nałożył na te biura ponad 750 tysięcy złotych kary.

Biura próbowały oszukać klientów m.in. niezgodnymi z prawem podwyżkami tuż po zakupie biletów. Innym przykładem niezgodnego z prawem postępowania jest to, że Viva Tours procentowo określała kwotę, jaką może potrącić, jeśli klient zrezygnuje z wycieczki. Urząd przypomina, że zgodnie z prawem w takiej sytuacji biuro podróży może zatrzymać część wpłaconych pieniędzy, ale musi ona odpowiadać faktycznie poniesionym przez nie kosztom.

Odpowiedzialności za utratę lub uszkodzenie pozostawionych w bagażu pieniędzy, kart płatniczych, biżuterii, sprzętu fotograficznego, nie chciała wziąć na siebie firma Rainbow Tours. A odpowiedzialność po stronie turysty byłaby wtedy, gdy szkoda jest spowodowana jego działaniem, osób trzecich lub siły wyższej.

Mogą Cię również zainteresować