Boimy się inwestować w nowe technologie

przez Maciej Badowski

To, że stosowanie nowoczesnych technologii pozytywnie wpływa na rozwój przedsiębiorstw, wiadomo nie od dzisiaj. Niemniej z badania Small Business DNA wynika, że polskie firmy zwlekają z decyzją, czy inwestować w nowe technologie w 2011 roku.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Okazuje się, że w minionym roku praktycznie co trzecia firma w ogóle nie interesowała się inwestycjami w nowe technologie. Zdaniem specjalistów jest to pokłosie kryzysu. Mali przedsiębiorcy woleli zabezpieczyć środki na pokrycie ewentualnych strat. Z grupy przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na inwestycje w nowe technologie 54% kupiło maszyny i sprzęt informatyczny, a 40% oprogramowanie.

Jednak prognozy na przyszły rok wydają się bardziej optymistyczne. Niepewni przedsiębiorcy stanowią 34%, ale aż 64% badanych deklaruje chęć zainwestowania. Z tej grupy 21% zainwestuje więcej, 46% mniej, a pozostali tyle samo co w ubiegłym roku. Ci ostatni twierdzą, że nie podejmą działań inwestycyjnych w kierunku nowoczesnych technologii. Badanie przeprowadzono w grudniu 2010 roku.

Naturalnie trudno powiedzieć, jaki procent firm zamiary przełoży na rzeczywiste działania. Jednak, jeżeli okaże się, że większość zainwestuje w nowe technologie, bieżący rok może okazać się bardzo optymistyczny dla producentów maszyn, komputerów i oprogramowania.

Mogą Cię również zainteresować