Coraz więcej bankructw firm tradycyjnych

przez Piotr Hoffmann
462 odsłony

W pierwszych sześciu miesiącach br. liczba ogłoszonych w Polsce bankructw zwiększyła się o 8,4% w stosunku do tego samego okresu z roku 2009. Dlaczego? Przybywa przeterminowanych należności o wartości co najmniej 150 tys. zł.


Posłowie z komisji Przyjazne Państwo chcą zmian w Kodeksie Cywilnym, aby wspomóc działania wierzycieli. Dzięki nowelizacji mocniejsza ma być pozycja wierzyciela, który będzie miał w ręku gwarancję bankową, gwarancję ubezpieczeniową, akredytywę bankową lub poręczenie banku. W efekcie odzyskanie pieniędzy ma być szybsze i tańsze.

Bankructwa firm są ściśle powiązane z problemami z wyegzekwowaniem należnych im pieniędzy. Na podstawie statystyk upadłości, można zbudować obraz płynności finansowej w poszczególnych branżach. Z raportu firmy Coface wynika, że w I półroczu 2010 roku sądy ogłosiły upadłość 335 polskich firm. To o 8,4% więcej niż w tym samym okresie 2009 roku. O jakie pieniądze konkretnie chodzi? Dokładnie nie wiadomo. Ale w całej puli nieuregulowanych należności rośnie udział zobowiązań o największej wartości. Wierzytelności przekraczające 150 tys. zł to aż 44% ogółu należności. Przybywa też długów w wysokości od 75 do 150 tys. zł.

Mogą Cię również zainteresować