Czas pracy a nasze szczęście

przez Maciej Badowski

Chcesz być szczęśliwym i efektywnym menedżerem? Możliwie najwięcej skróć sobie czas pracy, tak abyś mógł więcej czasu spędzać z rodziną. Jak udowodnili naukowcy z Cambridge, możliwość przebywania z bliskimi to warunek długiego życia i poczucia szczęścia.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Niezależnie od tego, co motywuje Cię bezpośrednio do pracy – czy jest to chęć zarabiania pieniędzy i zapewnienia stabilizacji rodzinie lub też chęć rozwoju i bycia bardziej zadowolonym z życia, zdaniem naukowców u źródeł leży zawsze to samo: działanie na rzecz zapewnienia rodzinie szczęścia. Nieważne, czy to bardziej w wymiarze materialnym czy też psychologicznym. Niestety nasze oczekiwania w zakresie wydajnej pracy powodują, że spędzamy bardzo mało czasu ze swoimi bliskimi. Dr Anke Plagnol, odpowiedzialna za badania nad wpływem ilości czasu spędzanego z rodziną na poczucie szczęścia i zadowolenia z życia podkreśla, że nowoczesne firmy powinny wprowadzać politykę umożliwiającą zarówno kobietom jak i mężczyznom spędzanie nieco większej ilości czasu z ich rodzinami.

Badacze pytając o motywację do pracy i to, co warunkuje zadowolenie odkryli, że choć ludzie na pierwszy rzut oka różnią się między sobą motywacją do pracy, to jeśli mocniej się przyjrzeć problemowi i głębiej sięgnąć okaże się, że zawsze i tak chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa i stabilizacji rodzinie.

Mogą Cię również zainteresować