Dług publiczny USA

przez Maciej Badowski

Dług publiczny w USA właśnie przekroczył 14 bilionów dolarów. W przeliczeniu na każdego amerykańskiego obywatela wychodzi 45,3 tys. dol. Limit zadłużenia w stanach został wyznaczony na kwotę 14,3 biliona dolarów.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Jak wynika z danych aż połowa obecnie istniejącego długu publicznego w USA powstała w ostatnich sześciu latach. W styczniu 2005 roku, gdy George W. Bush rozpoczynał swoją drugą kadencję prezydencką, dług sięgał 7,6 bln dol. Po czterech latach wzrósł do 10,6 bln dol. Obecnie dług USA wynosi już 14,02 bln dol.

Problem polega na tym, że Stany Zjednoczone wyznaczyły w zeszłym roku limit zadłużenia na poziomie 14,3 bln dol., którego nie można przekroczyć bez zgody Kongresu. A tylko w tym roku deficyt budżetowy będzie na poziomie 1,3 bln dol. Szacuje się, że limit długu zostanie więc osiągnięty już pod koniec marca br. Jak ostrzegają amerykańscy analitycy, jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużania się, rząd będzie zmuszony do wprowadzenia drastycznych cięć budżetowych, a to może oznaczać „katastrofę” porównywalną z recesją z lat 2008-09.

Pomimo tego, że od dłuższego czasu inwestorzy mówią głównie o problemach zadłużonych krajów europejskich, to w zeszłym tygodniu także Stany Zjednoczone dostały ostrzeżenie. Agencja Moody’s ostrzegła, że amerykański rząd musi uporać się z ogromnym deficytem budżetowym, jeśli chce zachować najwyższą ocenę wiarygodności kredytowej.

Mogą Cię również zainteresować