Dolina Pałaców

przez Agata Syposz
645 odsłony

Dolina PałacówHistoryczne aleje w KarkonoszachAgata Syposz Polska złota jesień w pełnej krasie. To dobry okres na urlopy, wojaże i podziwianie przyrody. Jednak wybór miejsca, gdzie można by zabrać rodzinę czy znajomych, często przysparza nie lada problemu.

Udając się w te strony, mamy do dyspozycji pięć reprezentatywnych, odrestaurowanych pałaców znajdujących się w Łomnicy, Staniszowie, Wojanowie, Karpnikach i w Jeleniej Górze, gdzie położony jest Pałac Paulinum. (Przyp. red.)

 

Ostatnio przy drogach Kotliny Kłodzkiej stanęły drogowskazy, które mają ułatwić turystom dotarcie do przepięknych zabytków, znajdujących się w Kotlinie. Jeszcze niedawno większość z nich była ruiną, a dziś odrestaurowane, przykuwają uwagę turystów z całego świata.

Jest się czym pochwalić

Każdy pałac ma swój indywidualny charakter. Pałac Paulinum to majestatyczny, piękny obiekt w sercu Jeleniej Góry. Otoczony malowniczym parkiem zawsze przyciągał artystów, notabli i… zakochanych. A to dlatego, że ze wzgórza i restauracyjnego tarasu rozciąga się przepiękny widok na Śnieżkę. Pałac Wojanów to miejsce romantyczne, wręcz bajkowe. Niedawno, po gruntownej renowacji został oddany do użytku. Łomnica zaprasza na swojskie jadło, a w Staniszowie można zwiedzić galerię obrazów.

– Chcielibyśmy, aby turyści z całej Polski i zza granicy wiedzieli, że w Kotlinie Jeleniogórskiej są pałace, które warto zwiedzić. Dolina Pałaców i Ogrodów to niezwykłe miejsce na kulturalnej mapie Polski. Z jednej strony – wspaniałe krajobrazy Karkonoszy i Rudaw Janowickich, a z drugiej – największe nasycenie w obiekty zabytkowe. Chcemy się tym pochwalić – mówi Krzysztof Korzeń, dyrektor Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów.

Natura to nie wszystko

Dolina Pałaców i Ogrodów to nie tylko reprezentacyjne budowle. Już pod koniec XVIII wieku zakładano tu parki krajobrazowe, wykorzystujące potencjał naturalny Kotliny Jeleniogórskiej. Tworzyły one harmonijne tło dla przepięknych rezydencji i willi, zamieszkiwanych przez najświetniejsze rody europejskie.

Sama Kotlina Jeleniogórska jest miejscem szczególnym – u podnóża Karkonoszy rozciągają się krajobrazy, dla których warto odwiedzić to miejsce o każdej porze roku.

Mogą Cię również zainteresować