Dostęp do internetu o dużej przepustowości

przez Piotr Hoffmann

Internet w Polsce wkracza w nowy etap. Firma Avanti umieściła na orbicie satelitę wyposażonego w najnowszą technologię. Satelita wyeliminuje miejsca, w których dostęp do internetu był do tej pory technicznie niemożliwy lub znacznie ograniczony.

Grupa Avanti Communications umieściła na orbicie satelitę, który umożliwi obywatelom Polski szerokopasmowy dostęp do internetu o dużej przepustowości i w atrakcyjnej cenie. Projekt przyczyni się do ograniczenia zjawiska wykluczenia cyfrowego i tym samym pomoże zniwelować różnice w dostępie i korzystaniu z komputerów i internetu pomiędzy osobami o różnej płci, wieku, statusie społeczno-ekonomicznym i różnym miejscu zamieszkania.

Mapa zasięgu satelity HYLAS 1
Mapa zasięgu satelity HYLAS 1

Satelita o nazwie HYLAS 1 jest pierwszym tego typu satelitą umieszczanym na orbicie poza terenem Stanów Zjednoczonych. Satelita został wyniesiony w przestrzeń rakietą Ariane 5 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. – To wyjątkowy dzień dla wielu klientów indywidualnych i przedsiębiorstw w Europie, którzy odczuwali frustrację spowodowaną brakiem odpowiedniego dostępu do szerokopasmowego internetu. Nasz projekt oznacza, że nareszcie mamy możliwość wyeliminowania zjawiska wykluczenia cyfrowego – powiedział dyrektor generalny David Williams. – Umieszczenie naszego satelity na orbicie oznacza, że szerokopasmowy dostęp do internetu na słabo zaludnionych obszarach przestał być perspektywą dalekiej przyszłości.

Firma Avanti prowadzi już zaawansowane prace nad budową drugiego satelity o nazwie HYLAS 2, który zostanie umieszczony na orbicie wiosną 2012 roku. Satelita ten zapewni jeszcze lepszy dostęp do internetu na terenie Europy, obejmując również swoim zasięgiem część Bliskiego Wschodu i Afryki. Oba satelity będą mogły obsłużyć łącznie milion klientów indywidualnych.

Avanti świadczy swoje usługi za pośrednictwem firm telekomunikacyjnych, współpracując na terenie Europy z 60 partnerami. – Korzyści będą odczuwane przez obie strony – społeczności, przedsiębiorstwa i agencje rządowe wymagające szerokopasmowego dostępu o dużej przepustowości, jak również przez naszych inwestorów, którzy, tak jak my, zdają sobie sprawę, że na rynku występuje duży, niezaspokojony popyt, z którego możemy czerpać zysk. Ale to dopiero początek. W planach mamy budowę kolejnych satelitów – dodał Williams.

Fakty:

Avanti to dwukierunkowy, satelitarny dostęp do internetu. Dane są wysyłane i odbierane poprzez satelitę, nie jest więc potrzebne jakiekolwiek połączenie z naziemnymi sieciami telekomunikacyjnymi. Satelita HYLAS 1 został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w piątek 26 listopada 2010 roku o godzinie 19:39 czasu polskiego, z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Satelita został zbudowany przez firmę EADS ASTRIUM i został wyniesiony w przestrzeń na rakiecie Ariane 5. Satelita będzie wykorzystywał technologię pasma KA – fragment widma o bardzo wysokiej częstotliwości. Łączny koszt satelity w wysokości 120 milionów GBP został poniesiony przez inwestorów oraz Europejską Agencję Kosmiczną i Brytyjską Agencję Kosmiczną. Podstawowy szerokopasmowy dostęp satelitarny o przepustowości 2 MB–10 MB będzie dostępny dla klientów indywidualnych już od 25 EUR miesięcznie. Dostęp szerokopasmowy będzie można uzyskać na terenie następujących krajów: Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Polska, Czechy, Węgry, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowenia, Słowacja, Albania, Bułgaria, Czarnogóra, Kosowo, Bośnia, Chorwacja i Francja.

Mogą Cię również zainteresować