Dotacje dla eko przedsiębiorców

przez Maciej Badowski

Do wydania jest jeszcze blisko 1,2 mld. zł na preferencyjne pożyczki dla firm inwestujących w energię odnawialną. Do tej pory tego typu dofinansowanie dostało zaledwie kilkanaście przedsiębiorstw.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Łącznie wnioski o preferencyjne pożyczki na inwestycje w Odnawialne Źródła Energii złożyło 140 firm. A jest o co się starać, ponieważ do rozdysponowania pozostało jeszcze 1,2 mld zł. Konkurs rozstrzygnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do tej pory przedsiębiorcy nie byli zainteresowani zieloną energetyką. NFOŚiGW przyznał na takie inwestycje zaledwie kilkanaście pożyczek o łącznej wartości 300 mln zł z puli 1,5 mld zł, jakie miał do rozdania w ramach rządowego programu wspierania inwestycji w OZE na lata 2009-2012.

Przyczyn tak niskiego wykorzystania tych środków należy upatrywać w restrykcyjnych warunkach dostępu do pożyczek. Powodują one, że duża liczba firm nie dostaje wsparcia. W ubiegłym roku wnioski o pieniądze złożyło 87 firm, z czego przez konkurs udało się przebrnąć zaledwie 10. Jeśli w tym roku będzie podobnie, to realizacja całego programu stanie pod wielkim znakiem zapytania. Tym bardziej, że zgłoszone we właśnie zakończonym naborze projekty nie są nowe. NFOŚiGW zdecydował się na uruchomienie nowego rodzaju wsparcia, które jest finansowane z tego samego źródła, co pożyczki na OZE. Chodzi o dotacje i pożyczki na inwestycje w oszczędność zużycia energii.

Mogą Cię również zainteresować