Easy Rider czyli tropem Fabrizio Meoni’ego

przez Maciej Maciejewski
625 odsłony

Easy Riderczyli tropem Fabrizio Meoni’egoMaciej Maciejewski   Historia rajdu Paryż – Dakar sięga roku 1978, kiedy to Francuz Thierry Sabine zgubił się na libijskiej pustyni podczas rajdu Abidżan-Nicea.

Ze względu na sprzeciwy władz tego miasta późniejsze edycje rozpoczynały się już gdzie indziej. Paryż – Dakar jest nazywany często po prostu „Rajdem Dakar”, ponieważ od 1995 r. rozpoczyna się go od innych miast. 28. „Rajd Dakar” wystartował w sobotę 31 grudnia 2005 roku z Lizbony (Portugalia), poprowadzi m. in. przez Nawakszut (Mauretania) i zakończy się w Dakarze (Senegal). W ekipie Orlen Teamu jadą motocykliści Jacek Czachor i Marek Dąbrowski oraz Krzysztof Hołowczyc i Jean-Marc Fortin w Nissanie Pick-up.

 

Daniel Lasoń z Sosnowca na swoim „stalowym rumaku” zwiedził całą Polskę, Europę i dwa razy przebrnął przez gorące piaski Tunezji. W 2004 roku był na afrykańskiej eskapadzie, gdzie odwiedził zawodowców biorących udział w największym terenowym rajdzie świata: Paryż – Dakar. Co musi zrobić człowiek, żeby spełniły się jego najskrytsze marzenia? W przypadku Daniela zawsze najważniejsze było nieugięte dążenie do wytyczonego sobie celu. „Chcę, a więc robię to!”.

Od Junaka do „Afryczki”

Daniel zainteresował się motocyklami już w szkole podstawowej. Zaczynał od kolekcjonowania plakatów, czasopism motoryzacyjnych, książek… Kiedy kumple z klasy grali w piłkę na boisku, on mógł godzinami rozprawiać o modelach ulubionych maszyn i ich koniach mechanicznych. Najpierw fascynował się „chopperami”, a potem „ścigaczami”. Jednak, kiedy kilka lat temu kolega zabrał go na Pustynię Błędowską na Śląsku i po raz pierwszy zasmakował rozkoszy jazdy terenowej, szybko doszedł do wniosku, że nie ma w świecie nic lepszego niż „enduro”.

Mogą Cię również zainteresować