Era informacji – dane na świecie

Po wkroczeniu w erę informacji ilość danych, które gromadzimy oraz danych, które musimy przetworzyć, rośnie z roku na rok. To powoduje, że stajemy się nieco zdezorientowani. Ile danych jest na świecie?

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

W ostatnim numerze „Science Express” został opublikowany raport z badań pod kierownictwem Martina Hilberta. Jego zespół chciał odpowiedzieć na pozornie proste pytanie – ile informacji jest obecnie na świecie? Informacje zbierane i przetwarzane były dość długo i objęły czas do 2007 roku, zatem już są nieco przeterminowane, ale i tak robią wrażenie.

Biorąc pod uwagę ilość cyfrowych oraz analogowych nośników danych, jesteśmy w stanie przechować na nich 295 exabajtów informacji (1 exabajt to miliard gigabajtów). Dane są z 2007 roku, czyli okresu, w którym dyski zewnętrzne kupowane na prywatne potrzeby miały po 320 GB a nie 1 TB pojemności. W 2007 roku ludzie wysłali 1,9 zetabajtów danych. To mniej więcej tyle ile danych przetworzonych zostałoby, gdyby każdy mieszkaniec planety czytał po 179 gazet dziennie przez cały rok.

Komunikacja dwustronna np. komórki to rocznie wymiana 65 exabajtów danych. Jest to treść 6 gazet czytanych przez każdego mieszkańca planety. Codziennie przez cały rok. Gdyby zliczyć wszystkie komputery, to w ciągu 2007 roku wykonywały one 6.4 x 10^18 operacji na sekundę. Gdybyśmy chcieli taką ilość danych przetworzyć ręcznie, musielibyśmy mieć 2 200 razy więcej czasu, ile upłynęło od stworzenia wszechświata do dziś. Rocznie pojemność komputerów zwiększa się o 58%.

Mogą Cię również zainteresować