Erasmus czyli jak nie wyważać otwartych drzwi

przez Paweł Marciniak

Bartek Mikuła jest przykładem młodego Polaka, który zaraz po maturze spakował walizki i pojechał uczyć się od innych co to znaczy być europejskim przedsiębiorcą. Dziś poleca wszystkim takie podejście. Mówi, że zobaczył jak realizować swoje idee w praktyce.

Bartek MikułaBartek Mikuła

Bartek jest jednym z wielu młodych Wielkopolan, którzy skorzystali z programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców. Są jeszcze wolne miejsca dla kolejnych przyszłych biznesmanów!

Jeszcze nie zaczął studiów, nawet nie wybrał konkretnego kierunku, a już zdobył wiedzę i umiejętności przydatne każdej osobie wkraczającej w dorosły świat. Bartek Mikuła na wymianę w ramach programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców pojechał do Berlina, gdzie pracował wspólnie z Matthäusem Krzykowskim. Matthäus prowadzi firmę Salisbury Ventures, która zajmuje się wspieraniem start-upów powiązanych przetwarzaniem danych naukowych.

– Konkretne umiejętności to dziś podstawa przedsiębiorczości. Samo wykształcenie już nie wystarczy. Bartek, jak i wielu podobnych mu młodych ludzi, podszedł do własnego wykształcenia biznesowo. Znalazł szansę jaką daje program Erasmus for Young Entrepreneurs, wyjechał na benchmark oraz networking i teraz jest gotowy do stawiania czoła wyzwaniom XXI wieku. Oto przykład jak realizować biznesplan na własne życie – mówi profesor Jacek Guliński, dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

W ramach programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców młodzi ludzie z całej Europy przebywają u przedsiębiorców z innych krajów UE i na co dzień współpracują z nimi przez okres od jednego do sześciu miesięcy. Pobyt ten jest częściowo finansowany przez Komisję Europejską. – To świetna okazja, żeby zobaczyć co to znaczy realizować swoje idee w praktyce, nauczyć się rozwiązywać różnorodne problemy oraz poznać wiele nowych innowacyjnych rozwiązań, dzięki czemu w przyszłości nie będzie trzeba wyważać już wcześniej otwartych drzwi – opisuje Bartek Mikuła.

Bartek brał udział w pracach związanych z zarządzaniem firmą, podejmowaniem strategicznych decyzji i przygotowaniu działań marketingowych. – Uważam, że dzięki temu zyskałem bardzo ważne uzupełnienie mojej, wcześniej tylko teoretycznej, szkolnej edukacji. Pobyt na wymianie pokazał mi jak zdobytą wiedzę i umiejętności można wykorzystywać w praktyce na wiele różnych sposobów – dodaje Bartek.

A wyznaczonym przez Komisję Europejską punktem kontaktowym programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców dla obszaru całej zachodniej Polski jest Poznański Park Naukowo-Technologiczny. – Udzielamy pełnych informacji i wsparcia organizacyjnego wszystkim młodych ludziom planującym w tak oryginalny sposób zdobyć doświadczenie w biznesie. Szukamy również polskich firm zainteresowanych przyjęciem pod swoje skrzydła przyszłych przedsiębiorców. W końcu nasz region jest zagłębiem biznesowym kraju – mówi Anna Tórz, koordynator programu w Poznańskim  Parku Naukowo-Technologicznym.

Tylko w ubiegłym roku z programu skorzystało 1863 młodych Europejczyków, w tym prawie stu Polaków. Jak widać nie wszyscy młodzi ludzie w celach zarobkowych szukają wyłącznie szemranych przedsięwzięć, w których nic nie trzeba robić, a pieniądze same lecą z nieba. Kto wie? Być może kilku z tych studentów już niebawem zainicjuje jakiś nowatorski, przyszłościowy biznes MLM? 

Mogą Cię również zainteresować