Firmy nie kasują danych

przez Maciej Badowski

Po przeprowadzeniu globalnej ankiety kasowania danych w krajach Ameryki Północnej, Azji i Europy w tym także w Polsce okazało się, że wyniki na ten temat są niepokojące. Jedynie połowa firm kasuje kluczowe dokumenty cyfrowe z nieużywanych już komputerów oraz twardych dysków.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Ponad 75% z nich nie kasuje informacji w sposób bezpieczny. Według raportu Ponemon Study 2009 zaniedbania te mogą narazić światowe firmy na stratę średnio 6,75 miliona dolarów w zależności od rodzaju i wagi utraconych informacji.

Wśród 1500 respondentów z 12 krajów niemal 50% wskazała, iż nie stosują oni żadnych metod kasowania plików, które mogłyby zabezpieczyć ich własne dane bądź dane klientów przed dostaniem się w niepowołane ręce. Jak wskazują specjaliści Kroll Ontrack w corocznym raporcie dotyczącym magazynowania cyfrowych informacji ESI Trends Survey 2010, światowe koncerny borykają się z utratą kluczowych informacji cyfrowych zapisanych na starych urządzeniach średnio raz w roku. Tymczasem dane zapisane na dyskach mogą być wciąż dostępne dla każdego, kto korzysta m.in. z aukcji internetowych, giełd komputerowych czy firm handlujących sprzętem poleasingowym.

Wyniki globalnej ankiety wskazały także, iż 40% firm oddaje swoje stare komputery wraz z zapisanymi na nich danymi innym firmom bądź osobom prywatnym, podczas gdy 22% w ogóle nie wie, co stało się ze sprzętem, który przestali już wykorzystywać. Ponadto, jak wskazali specjaliści, ponad 60% służbowych komputerów dostępnych na rynku używanego sprzętu IT zawiera dane biznesowe, które są w pełni dostępne i nie poddane zostały nawet najprostszym zabiegom kasowania danych.

Mogą Cię również zainteresować