Fundacje w biznesie MLM. Część 1

przez Maciej Badowski
942 odsłony

Obecnie wiele firm MLM prowadzi świetne akcje charytatywne. Niektóre z nich mają nawet fundacje ze swoimi specjalnymi projektami. Całe to zjawisko CSR i filantropii w network marketingu powinno budować prawdziwy wizerunek tego biznesu, sprawiać, że wszystkim będzie się lepiej, łatwiej i efektywniej pracowało. Dlaczego tak się nie dzieje? Bo jest jeden, mały problem. Nikt o tym nie wie. Trzeba więc poinformować społeczeństwo o Waszych cudownych działaniach. Rozpoczynamy zatem serię publikacji o fundacjach w biznesie MLM. Dziś przedstawimy fundacje firm Akuna i LR Health & Beauty Systems.

Koncepcja odpowiedzialności społecznej firm w ostatnich czasach zyskuje na popularności. Przedsiębiorstwa zaczynają być świadome tego, jak ogromny wpływ mają na otoczenie. Dlatego coraz więcej koncernów w strategiach uwzględnia społeczne, etyczne i ekologiczne aspekty swojej działalności poprzez inicjowanie fundacji.

Corporate Social Responsibility

Jakie korzyści może to przynieść społeczeństwu i co tak naprawdę zyskuje sama firma? Corporate Social Responsibility (CSR) jest długotrwałym procesem budowania zaufania wśród otoczenia. Sposób prowadzenia firmy, zgodny z tą koncepcją, najogólniej oznacza więc wzięcie odpowiedzialności za szeroko pojęte otoczenie, w którym działa przedsiębiorstwo. – Dobrze przemyślane działania, które wpisują się w strategię wizerunkową przedsiębiorstwa oraz odpowiadają potrzebom interesariuszy, to doskonały punkt wyjścia do budowania stałej pozycji na rynku. Nie od dziś przecież wiadomo, że firmy lubiane i uważane za zaangażowane społecznie mają dużo większe szanse na pozyskanie stałego grona wiernych klientów, którzy pozostaną z marką również w czasie kryzysu – komentuje Agnieszka Rzemińska, PR specjalist z Grupy Adweb.

Akuna Pomaga

Dzisiaj pomagasz Ty, jutro ktoś może pomóc Tobie” – to prosta zasada, o której warto pamiętać. Jej gorącymi wyznawcami są ludzie związani z jedną z największych firm MLM w Polsce – Akuną. Menedżerowie z tej firmy są tak samo wielcy, jak wielka jest ich pomoc.

Na początku była niezłomność

W obecnych czasach każdy z nas w gonitwie za pieniądzem, dążeniem do lepszego życia, powinien się choć na chwilę zatrzymać i rozejrzeć dookoła. Po to, by zacząć zauważać innych ludzi. We wrześniu 2010 roku firma Akuna Polska zainicjowała ogólnopolski projekt pod nazwą „AKUNA POMAGA. Ideą tego przedsięwzięcia, poprzez zaangażowanie wszystkich Polaków, jest odnalezienie tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy, a następnie udzielenie im jej. Najpiękniejsze w tym jest to, że każdy, kto zetknął się z jakąkolwiek osobą wymagającą pomocy, mógł opisać jej historię i przesłać ją w formie pracy konkursowej. Pomimo tego, że każdy zgłaszający mógł przesłać tylko i wyłącznie jedno opowiadanie, to efekty akcji przerosły najśmielsze oczekiwania wszystkich.

200 tysięcy radości

Dostarczone zgłoszenia nie były traktowane tylko jako „konkursowe opowiadania”. Każde z nich było indywidualnym przejawem dobroci serca, a zebrane wszystkie razem stanowiły niepodważalny dowód chęci niesienia pomocy tym, którzy tego potrzebują. Dużą satysfakcją dla fundacji był fakt, że zgłoszenia docierały z najodleglejszych zakątków kraju, a nadsyłane były nie tylko przez dorosłych, ale również i przez dzieci. Niewyobrażalny trud wyłonienia zwycięzców spoczął na barkach komisji: aktorki Doroty Stalińskiej, doktora Grzegorza Religi oraz księdza Mirosława Toszy. Postawione przed nimi zadanie należało do wyjątkowo ciężkich.  – To jest właściwie niemożliwe wybrać tych najbardziej potrzebujących. Wszyscy spisali się na medal – powiedziała Dorota Stalińska. Decyzje choć niezwykle ciężkie zostały podjęte i dzięki temu, 26 marca 2011 roku zostali wyłonieni zwycięzcy akcji AKUNA POMAGA. Laureatem nagrody głównej został trzyletni Sergiusz Cyran. Wyróżnienia otrzymało również kolejnych 14 bohaterów, których historie w szczególny sposób poruszyły serca członków komisji. Łącznie na pomoc laureatom i nagrody rzeczowe Akuna przeznaczyła blisko 200 tys. zł.

reklamareklama

Niewymierzalna pomoc

Niektórzy mówią, że jeden obrazek jest wart tysiąc słów. Takim obrazem może być fundacyjna pomoc, która dotarła do 15 osób. Dzięki niej mogły one nabyć lub częściowo sfinansować niezbędny sprzęt i zabiegi rehabilitacyjne. Zakupione zostały m.in.: tester kolorów i oprogramowanie dla niewidomych, pompa insulinowa, proteza ortopedyczna, a także w całości lub w części pokryte zostały koszty dojazdów na niezbędne zabiegi i rehabilitację. – Dzięki akcji mogliśmy pomóc przystosować mieszkanie do potrzeb osoby niepełnosprawnej, jak również zakupić sprzęt komputerowy wyjątkowo uzdolnionym niepełnosprawnym, którzy dzięki niemu mogą rozwijać swój niezwykły talent – mówią organizatorzy akcji. Część funduszy przeznaczona została również na zakup tego, co niezbędne w codziennym życiu: środków czystości, żywności, odzieży, przyborów szkolnych, opału oraz leków.

Wystarczy chcieć

Konkurs AKUNA POMAGA dobiegł końca. Akcja udowodniła, że w MLM nie jesteśmy obojętni na ludzką krzywdę i cierpienie. Pokazała również, że wspólną chęcią, dobrą wolą i bezinteresownym zaangażowaniem możemy osiągnąć naprawdę bardzo wiele i pomagać tym, którzy nie są w stanie poprawić swojego losu sami. Ponadto, jak twierdzą sami organizatorzy, akcja pozostawiła trwały ślad w ich sercach. Zwłaszcza, że zapoczątkował on nowy rozdział w działalności charytatywnej Akuny. 14 lutego 2011 roku firma przekształciła swoją ogólnopolską akcję w Fundację AKUNA POMAGA i jest bardzo dumna z tego przedsięwzięcia. Tym bardziej, że jej inicjatywa i włożony w nią wysiłek zaowocował i nadal ma szansę pomagać. W ramach działalności fundacja pragnie udzielać wsparcia wszystkim, którzy tego potrzebują i którzy dzięki temu będą mogli powrócić do normalnego, samodzielnego życia.

Ty fundacji – fundacja Tobie

W październiku 2011 roku fundacja AKUNA POMAGA rozpoczęła realizację nowego programu o nazwie „TY Fundacji – Fundacja TOBIE”. Program skierowany jest do aktywnych współpracowników firmy Akuna Polska, którzy poprzez udział w nim, zapewniają sobie i swoim bliskim ochronę na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń losowych.

Projekt przygotowany został przy ogromnym udziale współpracowników firmy, a następnie konsultowany przez czołowych europejskich specjalistów z zakresu tworzenia tego typu programów przy przedsiębiorstwach komercyjnych. Jednogłośnie został on okrzyknięty najbardziej innowacyjnym i rewolucyjnym programem tego typu w Europie.

Program w swym założeniu pozbawiony jest jakichkolwiek ograniczeń formalnych – celowo nie zostały w nim wskazane typy negatywnych zdarzeń losowych czy grono bliskich, których ochrona obejmuje. Jedynym warunkiem uczestnictwa w nim jest miesięczna aktywność i wsparcie fundacji poprzez program Akupunktura. Spełnienie tego warunku zapewnia menedżerom Akuny ochronę – od dnia jego spełnienia do końca kolejnego miesiąca kalendarzowego. Projekt w swym założeniu ma być i jest otwarty na każdą niesprzyjającą okoliczność, w której znajdzie się współpracownik firmy Akuna Polska. Jego fundamentem jest bowiem stwierdzenie prezesa Tomasza Kwolka:

Moim pragnieniem jest, aby każdy nasz partner czuł się bezpiecznie i był spokojny o bezpieczeństwo swoich bliskich.

Przekaż dalej

Idea, na której fundacja AKUNA POMAGA opiera swe działanie, to „Przekaż dalej”. Dzięki niej, w połączeniu z finansowym wsparciem, fundacja realizuje swoje statutowe cele. „Przekaż dalej” to informowanie o istnieniu fundacji AKUNA POMAGA oraz o możliwości podania komuś pomocnej dłoni za jej pośrednictwem. Jest to prosty i niezwykle skuteczny sposób na to, by komuś pomóc. Duże zaangażowanie w realizację idei „Przekaż dalej” stanowi dla fundacji ogromne wsparcie w pozyskiwaniu środków finansowych z przeznaczeniem na pomoc dla jej podopiecznych. Firma chce, aby „Przekaż dalej” stało się misją, w którą będzie zaangażowanych jak najwięcej ludzi. Każde bezinteresowne „Przekaż dalej” stanowi bowiem niezbędne ogniwo, które powiększając krąg wzajemnej pomocy i wsparcia, przybliża do realizacji wyznaczonego celu.

Zrób coś dobrego – Przekaż dalej! Już niebawem może okazać się, że wszyscy trzymamy się za ręce.

Jak pomóc?

Sposobów by pomóc jest wiele. Każdy zainteresowany może udzielić wsparcia wybranemu podopiecznemu lub dokonać szybkiej wpłaty na ogólne konto fundacji. Innym sposobem na niesienie pomocy jest kupowanie gadżetów poprzez e-sklep, a także poświęcając swój czas zostając wolontariuszem fundacji.

LR Health & Beauty Systems. Dla lepszej przyszłości

Nie działa w blasku fleszy, nie jest widoczna na ekranach telewizorów, nie wykłada milionów na reklamę. Jest jednak skuteczne. Stowarzyszenie LR Global Kids Fund pomaga tym, którzy najbardziej tego potrzebują – czyli dzieciom. 

Aby zrozumieć jak działa stowarzyszenie, trzeba najpierw zajrzeć do jej serca – firmy LR Health & Beauty Systems. Została ona założona w 1985 roku w niemieckim Ahlen. Głównym celem i założeniem było jak najszybsze zdobycie pozycji lidera w sprzedaży suplementów diety i kosmetyków. Jej działalność miała nie tylko obejmować rynek lokalny, ale stopniowo i skutecznie przekraczać jak najdalsze granice nie tylko Europy. Krok po kroku, coraz szybciej firma realizowała swoje marzenia. Wszystko dzięki jasnemu i przejrzystemu programowi, roztoczonej wizji, sposobie myślenia, pasji, zaufaniu i odpowiedzialności.

Otaczający nas świat dostarcza nam doznań, emocji, wystawia na próbę każdego dnia i każe wybierać nie dając nam takiej możliwości. Pozytywne przeżycia i doznania dodają nam skrzydeł, ale one prawie w równym stopniu jak wzloty są podcinane przez przykre doniesienia o głodujących dzieciach, źle traktowanych zwierzętach, wypadkach, kataklizmach.

Nie ma dnia, abyśmy nie słyszeli o dzieciach źle traktowanych, bez jakichkolwiek szans na edukację, opiekę medyczną a niejednokrotnie i rodzicielską, na poddawaniu rytualnym zabiegom, a tym samym bez szans na normalne życie. Prawie w każdym państwie, na każdym kontynencie, na różnych szerokościach geograficznych, żyją dzieci potrzebujące pomocy!

Pomoc globalna

Dlatego w październiku 2006 roku, jako organizacja pożytku publicznego, firma powołała do życia fundację LR Global Kids Fund. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia, jak i prezesem zarządu LR Global Kids Fund został dr Jens Abend. W skład międzynarodowego zespołu fundacji zostali wybrani także dyrektorzy ze Szwecji, Włoch i Polski. Ambasadorami fundacji są m.in. znany niemiecki tenisista Boris Becker, rozpoznawany na całym świecie top model Marcus Schenkenberg, czy żeński popowy zespół Geschwister Hofmann.

Sama nazwa stowarzyszenia też nie jest przypadkowa. LR – od nazwy firmy założycielskiej, Global – ponieważ działa już w 30 lokalizacjach na całym świecie. Najważniejszym zwrotem w nazwie jest jej ostatni człon – Kids Fund. Te dwa słowa wskazują kierunek działań i determinują cele zakładane przed pracownikami stowarzyszenia. Na dzień dzisiejszy LR Global Kids Fund działa jako niemieckie stowarzyszenie, ponieważ w Niemczech ponosi ono znacznie niższe koszty administracyjne niż fundacje. A przecież głównym celem firmy jest to, aby każda przekazana kwota od darczyńców trafiała tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, czyli do dzieci. A są one wspierane na wielu gruntach, które zostały opracowane na podstawie mapy najpotrzebniejszych i najistotniejszych podstawowych potrzeb najmłodszych obywateli tego świata. Opracowania te są ujęte w projektach i konspektach pomocy, na które w odpowiedni i zbilansowany system są przeznaczane środki.

Firma stawia sobie za cel, by w miejscu działania każdego oddziału LR przejmować odpowiedzialność społeczną, wychowawczą, medyczną i edukacyjną, bezpośrednio na miejscu nieść pomoc potrzebującym dzieciom. Ma to na celu zapobiec ich marginalizacji społecznej, propagowaniu profilaktyki, zaniechaniu doświadczania wyobcowania ze świata dziecięcego. Pozwalać dzieciom dorastać w odpowiednim tempie, na odpowiednim poziomie, aby mogły w naturalny sposób pokonywać kolejne kroki prowadzące do dorosłości. Aby działać szybko i bez zbędnej biurokracji, LR Global Kids Fund współpracuje na zagranicznych rynkach LR z różnymi lokalnymi instytucjami i angażuje się w realizowane tam projekty pomocy dzieciom. 

Współpraca w Polsce

Od czasów transformacji w Polsce coraz bardziej można zauważyć rosnącą przepaść finansową, intelektualną i mentalną. Na mapie Polski powstaje coraz więcej „czarnych” plam, które są najbiedniejszymi regionami. Do takich można zaliczyć Śląsk, Łódź i Mazury. Dotknięte bezrobociem i różnego rodzaju problemami społecznymi, takimi jak alkoholizm, przemoc czy narkotyki, są częścią życia codziennego mieszkańców.     

Dlatego LR Global Kids Fund między innymi, już od lat 90- tych współpracuje z Domem Aniołów Stróżów w Katowicach. Stowarzyszenie wspiera finansowo roczną darowizną na wcześniej ustalone cele edukacyjne, sportowe, hipoterapię, zajęcia kulinarne, zakupy sprzętu AGD czy żywności. Dom Aniołów Stróżów odznaczył stowarzyszenie dyplomem i statuetką szklanego anioła jako „Przyjaciela dzieci miasta Katowice”. Zakres pomocy w naszym kraju jest szeroki – pomagają zarówno sami menedżerowie firmy jak i partnerzy LR, poprzez regularne zbiórki pomocy szkolnych, środków higieny i czystości, kosmetyków czy choćby tak najbardziej przez najmłodszych lubianych – słodyczy.

Kontrola dla pewności

Oprócz tych najprzyjemniejszych działań stowarzyszenia czyli pomocy dzieciom (bo czy dawanie i wywoływanie uśmiechu na malutkiej buzi, nie jest największą  zapłatą?) czy sprawianie komuś radości, ważne jest również wspieranie i umacnianie jego poczucia bycia na razie najmniejszym trybikiem w tym tak wielkim, skomplikowanym i jakże niesprawiedliwym świecie.

„Dawanie i odpowiednie branie są pod stałą kontrolą. To może najmniej i najbardziej nielubiana działalność wszystkich firm, stowarzyszeń działających na rzecz pomocy innym. Nierzadko okazywało się, że pokusa skorzystania była tak silna, że zapominano o podstawowej zasadzie, że to nie nasze dobra, ale dobra dla naszych podopiecznych, które to z różnych przyczyn zupełnie niezależnych od nich, muszą z z tej pomocy korzystać. Dlatego prawie w równym stopniu jak dawanie rozwinęliśmy system kontroli wpływów darów” – informuje stowarzyszenie.

Są one dokładnie sprawdzane. Nie ma najmniejszych szans na to, żeby choćby jedna złotówka została pominięta lub nie trafiła do potrzebujących dzieci. Projekty kierowane są z centrali w Ahlen. To zapewnia ochronę przed lokalnymi ryzykami bankowymi,  zapobiega stratom generowanym poprzez kursy wymiany i chroni przed korupcją. Zebrane pieniądze są dokładne wyliczane i redystrybuowane w konkretnym celu. Zawsze tylko tyle, ile jest niezbędne dla danego projektu. Stowarzyszenie swoją działalność realizuje wykonując wyłącznie i bezpośrednio non-profit i w rozumieniu sekcji dotyczącej „Podatku uprzywilejowanych celów” niemieckiego kodeksu podatkowego (Abgabenordnung). Wszelkiego rodzaju darowizny pieniężne na rzecz LR Global Kids Fund są najbardziej efektywnym sposobem realizacji celów i powstawania kolejnych udanych projektów. Na dzień dzisiejszy, datki mogą być dokonane tylko w Niemczech i Szwajcarii. Jednak stowarzyszenie bardzo mocno pracuje nad tym, aby wkrótce istniała możliwość pomagania także w innych krajach, w których LR  Global Kids Fund jest reprezentowana.

Ponadto, jeżeli chodzi o pomoc dla LR Global Kids Fund, to stowarzyszenie nie przyjmuje darowizn rzeczowych od osób prywatnych. Składa się na to kilka czynników. Często zdarza się, że oddawane towary często są mniej warte niż koszt pakowania i wysyłania ich do odbiorców. Dodatkowo darowizny przewidziane w formie towarów nie mogą być rozpowszechniane sprawiedliwie między potrzebujących na poziomie lokalnym. Niestety na dzień dzisiejszy ze względów organizacyjnych nie jest możliwe zostanie członkiem Lr Global Kids Fund. Jednak powstaje już projekt, który ma to zmienić.

Osiągnięcia

W 2009 roku LR Global Kids Fund udało się otrzymać jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie komunikacji – Econ Award w kategorii Digital Media. Duży wpływ na decyzję jury wywarła dyskretna, a zarazem fachowa pomoc, jakiej udziela fundacja. Ogromną pochwałę zebrało też hasło, pod którym działała fundacja, a mianowicie:

Czasami mniej znaczy więcej – powiedział Klaus Kirchhoff, członek jury.

Każdy może pomóc

Stowarzyszenie na każdym kroku pokazuje, że życie składa się z prostej zasady, niczym newtonowskiej tezy akcji i reakcji. „Ty dajesz, by ktoś mógł inny korzystać” – takie proste zdanie, które pokazuje, że świat można zbawić niewielkimi rzeczami, ale również i tymi malutkimi. Tak niewiele czasem potrzeba do wywołania uśmiechu u innych osób, zwłaszcza tych potrzebujących, ale nie tylko. Każda działalność charytatywna daje niewymierne poczucie naszej siły, jaką możemy przekazać poprzez danie, bycie, trzymanie za rękę.

Mogą Cię również zainteresować