źródło: www.sxc.hu
Zastrzyk gotówki najłatwiej będzie uzyskać z UE, powiatowego urzędu pracy lub PARP. Są to tylko wybrane instytucje, które organizują wsparcie dla młodych firm. Najpopularniejszą formą wspierania młodej przedsiębiorczości są dotacje z działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W ramach inicjatywy początkujący przedsiębiorca może uzyskać z UE bezzwrotną dotację, wsparcie pomostowe oraz pomoc ekspercką.
Przyszłym przedsiębiorcom oferowane są: środki finansowe na rozpoczęcie działalności w wysokości do 40 tys. zł, wsparcie pomostowe, które jest wypłacane miesięcznie przez pół roku w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu wypłacenia dotacji. W nielicznych przypadkach istnieje możliwość przedłużenia wypłacania wsparcia pomostowego o kolejne pół roku i szkolenia i doradztwo umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej.
Dotacje z działania 6.2 to popularna forma wsparcia, jednak nie wszyscy mogą się o nie ubiegać. Priorytetowe są te grupy, które z różnych powodów są w trudniejszej sytuacji na rynku pracy. Do startu po unijne pieniądze uprawnieni są wyłącznie przyszli przedsiębiorcy. Wcześniejszy biznes automatycznie wyklucza te osoby z grona kandydatów do uzyskania bezzwrotnej dotacji. Istotny jest także wiek wnioskodawcy oraz brak zatrudnienia.