GPW z duża ilością debiutów

przez Maciej Badowski

Jak wynika z badań firmy PwC zarówno pod względem liczby ofert publicznych, jak i ich wartości, GPW w 2010 roku była w czołówce europejskiej. Miejsca ustąpiła jedynie giełdzie londyńskiej.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

W skali roku na warszawskiej giełdzie zadebiutowało w sumie 112 spółek, z czego aż 40 w ostatnim kwartale. 15 na rynku głównym i 25 na innowacyjnym NewConnect. W sumie wszystkie oferty publiczne osiągnęły wartość 3,8 mld euro.

Zdaniem analityków w pierwszym kwartale 2011 r. należy oczekiwać mniejszej liczby debiutów. Natomiast perspektywy na cały 2011 rok oceniają bardzo dobrze. Zgodnie z zapowiedziami rządu planowane są oferty prywatyzacyjne kilku dużych spółek, wśród nich Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Węglokoksu. Należy też oczekiwać, że kolejne zagraniczne podmioty będą wprowadzać swoje akcje na GPW, dzięki czemu Warszawa powinna w tej dziedzinie utrzymać wiodącą pozycję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Niepokoić mogą natomiast zapowiadane zmiany w polskim systemie emerytalnym. Jeśli w rezultacie miałyby one prowadzić do spadku dynamiki napływu kapitału ze strony Otwartych Funduszy Emerytalnych na warszawską giełdę, mogłoby to w istotny sposób zagrozić rozwojowi rynku pierwotnego.

Mogą Cię również zainteresować