Grace period, czyli darmowy kredyt

przez Maciej Badowski
507 odsłony

Grace period, czyli okres zwolniony z opłat, to jeden z większych atutów kart kredytowych. Dzięki niemu przy rozsądnemu korzystaniu z karty możemy zaciągnąć darmowy kredyt. Warto jednak dokładniej przyjrzeć się umowie i zawartym w niej podpunkcie opisującym „maksymalny okres bezodsetkowy”.


Banki zachęcają do zakładania i korzystania z kart kredytowych, używając argumentu w postaci okresu bezodsetkowego. Jest to czas, w którym możemy płacić kartą nawet przez dwa miesiące i po całkowitej spłacie zadłużenia instytucja nie doliczy nam odsetek za to, że przez wspomniane kilkadziesiąt dni korzystaliśmy z bankowych pieniędzy.

Banki ustalają indywidualnie długość okresu bezodsetkowego, jednak czasu na całkowitą spłatę zadłużenia mamy dużo. Okres bezodsetkowy rozpoczyna się tuż po okresie rozliczeniowym, zazwyczaj z początkiem miesiąca. I od tego dnia bank rozpoczyna naliczanie grace period. Jeśli za zakupy zapłacimy np. w połowie miesiąca, musimy mieć świadomość, że będziemy mieli mniej czasu na korzystanie z okresu, w którym bank nie nalicza odsetek. Aby móc korzystać w okresu bezodsetkowego w kolejnym miesiącu, zadłużenie karty musi zostać całkowicie spłacone, tzn. limit karty musi zostać przez nas uzupełniony.

Grace period obejmuje wyłącznie transakcje bezgotówkowe – jeśli wypłacimy pieniądze z bankomatu, zadłużenie na karcie będzie oprocentowane, zazwyczaj około 20% w skali roku.

Mogą Cię również zainteresować