Hamburger – ulubiona potrawa Polaków

przez Tomasz Głowacki, źródło: PAP
384 odsłony

Bigos od święta, schabowy raz na jakiś czas, a jak zupa to tylko chińska. Polacy coraz częściej przerzucają się na szybkie i niezdrowe jedzenie. Czy niebawem problem otyłości w polskim społeczeństwie przybierze rozmiary podobne do amerykańskiego?

Jeśli Polacy decydują się na jedzenie poza domem, najczęściej korzystają z pizzerii lub sieci fast foodów – wynika z sondażu GFK dla „Rzeczpospolitej”. Polacy kochają pizze (44%), a na obiad w restauracji decyduje się co 3 z nas. Jednak to nic z popularnością fast foodów. W sieci szybkiej obsługi stołuje się aż 58% rodaków. Równie dużą popularnością cieszy się zamawianie posiłków na wynos. 57% badanych deklaruje, że wcale nie jada posiłków poza domem. Ale 43% dorosłych Polaków, którzy jednak gustują w jedzeniu na mieście, 2% podkreśla zarazem, że robi to codziennie – czytamy w sondażu.

O czym świadczą te wyniki? Jak podkreśla socjolog Maciej Sławiński, Polacy nie mają czasu na gotowanie w domu. „Zwyczajnie się to nie opłaca. Czas to pieniądz. Trzeba zrobić zakupy, wydać na składniki, ugotować obiad. Szybciej i czasem taniej jest zjeść coś na mieście” – mówi Sławiński. My pytamy: a gdzie w tym wszystkim szał na wellness?

Mogą Cię również zainteresować