Ile mistrzostwa kosztują pracodawców?

757 odsłony

Za nami już kilkanaście spotkań Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010. Jeszcze na dobre się nie rozpoczęły, a już pracodawcy zaczynają narzekać. Dlaczego? Przez kolejny miesiąc, pracownicy będą starać się skracać nadgodziny, by móc zobaczyć mecz…


…rozmawiać w pracy o wynikach meczy, a najwięksi fani wezmą nawet na czas mistrzostw urlopy. Dlatego trzeba sobie zadać pytanie: Ile mistrzostwa mogą kosztować pracodawców? Brytyjski Chartered Management Institute obliczył, że w Wielkiej Brytanii (która jest nieco większym fanem piłki nożnej niż Polska) aż 40% pracowników weźmie dodatkowe wolne, by oglądać mecz, bądź będzie oglądało go cichcem w pracy.

„W efekcie, ponad połowa pracodawców brytyjskich martwi się tym, że praca ich pracowników w czasie mistrzostw będzie mniej efektywna.” – czytamy na portalu Infopraca.pl. W analizach oszacowano straty finansowe związane z obniżeniem się wydajności pracowników na około miliard funtów.

Teoretycznie, mistrzostwa nie powinny wpływać na pracę. A jednak wpływają. Głównie przez to, że zaaferowani rozgrywkami etatowcy zamiast pracować, rozmawiają na temat meczy, komentują wyniki, sprawdzają je w internecie, przeglądają poszczególne fragmenty spotkań na Youtube oraz częściej miewają kaca po szczególnie ważnym meczu.
Pracodawcy są w kropce. Jednak niektóre firmy poszły na rękę swoim pracownikom. Zdecydowały się wprowadzić na najbliższy miesiąc elastyczne godziny pracy, aby pracownik mógł wrócić do domu (lub pójść do pubu) na czas meczu, a potem wrócić do biura i dokończyć pracę.

Mogą Cię również zainteresować