Inteligentna sieć energetyczna

przez Marek Wyrzychowski

Energa wraz z Instytutem Energetyki w Gdańsku rozpoczynają pierwszy w Polsce projekt zastosowania tzw. inteligentnych sieci energetycznych. Próbne systemy ruszyły już na Helu.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Poprzez pojęcie „inteligentna sieć” rozumiemy system elektroenergetyczny, który używa nowoczesnego oprogramowania i telekomunikacji. Poprzez zintegrowanie produkcji, dystrybucji oraz przesyłu energii zmniejsza się jej zużycie, a przypadki przerw w dostawach trafiają wyjątkowo rzadko.

Wprowadzany na Helu projekt nosi nazwę „Inteligentny Półwysep”. Projekt ten to powiązanie zdalnego odczytu, automatycznego zarządzania siecią i innych działań technicznych, które przyniosą nie tylko radykalne skrócenie liczby przerw w dostawach energii, ale także dadzą możliwość przyłączania do sieci małych wytwórców energii, tj. przydomowych wiatraków, a w przyszłości również stacji ładowania samochodów.

Dyrektor Instytutu Energetyki w Gdańsku, Krzysztof Madajewski, podkreślił też, że inteligentne sieci są bez wątpienia przyszłością energetyki, a wszystkie firmy poważnie myślące o klientach, bezpieczeństwie energetycznym i ochronie środowiska, testują możliwości zastosowania nowoczesnych rozwiązań.

Mogą Cię również zainteresować