Internet do kontrolowania pojazdów

przez Piotr Hoffmann

Każdy kto jest odpowiedzialny za firmowe auta wie, jak trudne i kosztowne jest ich kontrolowanie. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na monitoring GPS. Czy to się opłaca?

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Zainstalowanie urządzeń monitorujących w każdym pojeździe niesie za sobą wysokie koszty systemów kontrolujących oraz specjalistycznych programów komputerowych, co często przekracza budżet firm. W konsekwencji takie rozwiązania traktowane są zazwyczaj jako zbędny dodatek niż niepotrzebne narzędzie. Czy jednak jest to aż tak poważna i zbędna inwestycja?

System umożliwia bieżący dostęp do danych na temat miejsca przebywania samochodu oraz innych bardziej szczegółowych parametrów, które właściciel firmy może monitorować za pomocą internetu. Urządzenie może obsługiwać kilkanaście samochodów niezależnie od tego, gdzie zostanie podłączone, co minimalizuje koszty związane z kupnem sprzętu obsługującego monitoring pojazdów. Mobilna kontrola floty samochodowej działa na terenie całego kraju. Przedsiębiorcy mogą przeglądać historię przejechanych tras do dwóch miesięcy wstecz. Dzięki temu nie tylko na bieżąco, lecz również z perspektywy kilku tygodni, pracodawca może śledzić poczynania swoich podwładnych. Monitoringowi podlegać mogą zarówno trasy służbowe, jak i prywatne podróże pracowników, ich średnie bądź maksymalne prędkości czy czasy przerw i postojów.

Zastosowanie Monitoringu GPS ma na celu zapobieganie nadużywaniu i nieefektywnemu wykorzystywaniu floty samochodowej. Usługi tego typu do niedawna uważane były za nieproporcjonalnie kosztowne. Dziś okazuje się, że są to systemy, których stosowanie przynosi korzyści już po pierwszym miesiącu funkcjonowania, monitują znacznie więcej parametrów niż stan paliwa i gwarantują zwrot z inwestycji zakupu.

Mogą Cię również zainteresować