Jak bezpiecznie twittować?

przez Maciej Maciejewski
812 odsłony

Platforma mikroblogowa Twitter, dziecko kreatywnych umysłów czterech absolwentów kierunków technicznych z San Francisco w Kalifornii, stała się jednym z największych mediów społecznościowych XXI wieku. Od swoich skromnych początków z 21 marca 2006 roku do ponad 450 milionów aktywnych użytkowników obecnie. Jakie niebezpieczeństwa jednak niesie za sobą korzystanie z Twittera? Zespół Bitdefender postanowił odpowiedzieć na to pytanie.

źródło: Pixabay

Oto historia od agory pomysłów po dezinformację, nękanie i oszustwa. Trudno nie uznać sukcesu platformy, która ewoluowała od usługi SMS do medium umożliwiającego jednostkom dzielenie się swoimi przemyśleniami i zainteresowaniami oraz nawiązywanie kontaktów z osobami z całego świata, budowanie marki i wizerunku. Niestety z czasem przekształciła się także w skuteczny mechanizm umożliwiający kradzież tożsamości.

– Platforma do mikroblogowania Twittera do tej pory jest głównym celem cyberprzestępców, którzy wykorzystują ją jako narzędzie do kradzieży poufnych informacji i pieniędzy od niczego niepodejrzewających użytkowników. Hakerzy potrafią przejąć oficjalne konto znanej osoby lub podszyć się pod nią, a następnie zamieszczać tweety zawierające linki do niebezpiecznych stron – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Oto najważniejsze zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa i prywatności, na jakie możesz natknąć się podczas korzystania z Twittera lub udostępniania informacji o swoim biznesie czy życiu prywatnym online:

Ryzyko związane z bezpieczeństwem osobistym i finansowym – Tweetowanie o swojej lokalizacji na platformie może zagrozić bezpieczeństwu osobistemu. Zespół Bitdefender zaleca ostrożność w udostępnianiu swojej lokalizacji i miejsca zamieszkania, aby zapobiec potencjalnym problemom w prawdziwym życiu. Na Twitterze nie ma miejsca na informacje umożliwiające identyfikację, w tym imię i nazwisko, datę urodzenia, adres lub inne dane identyfikacyjne, takie jak dane finansowe. Cyberprzestępcy często przeczesują profile w mediach społecznościowych i wykradają dane osobowe potencjalnych ofiar w celu popełnienia przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości.

Oszustwa związane z Twitterem – podczas korzystania z Twittera możesz natknąć się na różne oszustwa. Mogą to być między innymi oszustwa związane z inwestycjami w kryptowaluty, z relacjami towarzyskimi i fałszywymi konkursami. Hakerzy mogą podszywać się pod celebrytów lub znane firmy albo przejmować konta w celu rozpowszechniania oszustw.

Reputacja i ryzyko związane z pracą – Tweetowanie może zaszkodzić Twojej karierze, procesowi rekrutacji i ogólnej reputacji, nawet jeśli publikujesz posługując się wymyśloną tożsamością. Zasadniczo nigdy nie zniesławiaj swojego pracodawcy, kolegów i współpracowników biznesowych, ani nie ujawniaj poufnych informacji. Wystarczy jeden nieodpowiedzialny tweet, aby utracić pracę, biznes lub stracić reputację wśród znajomych.

Naruszenia i wycieki danych – podobnie jak innym gigantom mediów społecznościowych, Twitterowi również zdarza się paść ofiarą zorganizowanych grup hakerskich – incydentom porwania kont, włamań i wykradania danych. Pojawiające się w ostatnich 17 latach luki w zabezpieczeniach ujawniły dane osobowe setek milionów użytkowników.

Trzeba zatem pamiętać o ochronie danych osobowych, tożsamości i pieniędzy. Niezależnie od tego, czy korzystasz z Twittera okazjonalnie, czy regularnie, zapoznaj się z tymi wskazówkami, aby zachować bezpieczeństwo podczas przeglądania platformy mediów społecznościowych:

1. Nie udostępniaj danych osobowych, w tym numerów telefonów, adresu zamieszkania, daty urodzenia, haseł ani danych związanych z bankowością.

2. Nigdy nie udostępniaj poufnych zdjęć ani innych multimediów.

3. Używaj silnych, unikalnych haseł i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

4. Dostosuj ustawienia prywatności i bezpieczeństwa. Dezaktywuj swoją lokalizację, a także zablokuj możliwość znajdowania Twojego konta za pomocą adresu e-mail lub numeru telefonu.

5. Uważaj na nieznane osoby, które wysyłają wiadomości i promują linki, reklamy lub możliwości inwestycyjne. Nigdy nie klikaj w hiperłącza od nieznajomych nadawców.

6. Blokuj i zgłaszaj użytkowników, którzy Cię nękają.

7. Nigdy nie podawaj informacji finansowych osobom poznanym w internecie.

8. Zawsze korzystaj ze skutecznego antywirusa, aby chronić się przed złośliwymi atakami i linkami phishingowymi.

Mogą Cię również zainteresować