Jak rozpoznać osoby toksyczne?

przez Maciej Maciejewski
1039 odsłony

Skończyłeś spotkanie z tą osobą i boli Cię brzuch. Odłożyłeś telefon i czujesz napięcie w całym ciele. A może pożegnałeś się z nią, a głowa zaczęła boleć. Dzień dobry! Właśnie Twój organizm wysłał Ci sygnał, że prawdopodobnie miałeś kontakt z toksycznym człowiekiem.

źródło: Pixabay

Mówiąc o osobach toksycznych nie mam na myśli ludzi „złych” z natury. Raczej jest to forma dysfunkcji, nieumiejętnego funkcjonowania w kontaktach z innymi ludźmi.

To człowiek, który nie radzi sobie z własnymi, często silnymi emocjami i ma wyuczone, destrukcyjne, niszczące sposoby reagowania na te emocje. Jest kilka cech szczególnych, po których łatwo rozpoznać takie osoby i omówiłem je szeroko w tym filmie:

Jednym z ulubionych narzędzi toksycznych ludzi, aby Cię kontrolować jest tzw. „KARANIE CISZĄ/MILCZENIEM”. Taka kara potrafi mieć kilka form – od agresywnej, pogardliwej, do zupełnie bezradnej i wzbudzającej współczucie.

Czujesz ból w brzuchu, wyrzuty sumienia, szybko przepraszasz i chcesz, by znów było dobrze. Znasz to, co nie? Koniecznie zobacz ten materiał. Dowiesz się z czego wynika takie zachowanie i jak na nie reagować, aby zachować swoje emocje w ryzach:

Inną formą manipulacji jaka stosują osoby, które są toksyczne i nie radzą sobie z własnymi emocjami jest odgrywanie roli ofiary. Tak, wiem. Serce się kraje, pęka na pół, bo albo to jest Twoja wina, albo to Ty jesteś tą wyrodną córką, synem czy przyjacielem, który się nie interesuje.

Aby sprawdzić czy kontynuowanie takiej relacji ma sens, warto zacząć od STAWIANIA GRANIC. Zadbania o siebie. Jest na to kilka sposobów i trzy z nich pokazałem w scenkach wraz z omówieniem w tym wideo:

Mogą Cię również zainteresować