Jak technologia AI pomaga rozwijać biznes?

przez Maciej Maciejewski
486 odsłony

Dziś właściciele firm, którzy chcą wyróżnić się na rynku, zdobywać klientów i odnosić sukcesy, powinni śledzić aktualne trendy i iść z duchem czasu. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że korzystanie z nowoczesnych narzędzi i rozwiązań jest już koniecznością. Jednym z głównych czynników, które wpływają na rozwój biznesu, staje się sztuczna inteligencja.

źródło: Pixabay

W jaki sposób AI może pomóc przedsiębiorcom w prowadzeniu i rozwoju ich firm? Jak wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji? Podpowiedź znajduje się w tym artykule.

Sztuczna inteligencja – czym jest i gdzie jest używana?

Ostatnio bardzo dużo mówi się o sztucznej inteligencji. Jedni są podekscytowani tym tematem i chętnie chcą wykorzystywać potencjał nowej technologii, inni zaś czują niepokój. Niektórzy są zdania, że AI zastąpi człowieka i zabierze wiele miejsc pracy. Czy rzeczywiście tak będzie? Otóż nie ma się czego obawiać – sztuczna inteligencja działa pod nadzorem człowieka i pomaga w wielu zautomatyzowanych zadaniach, ale nie jest w stanie zastąpić ludzkiej kreatywności. Ludzie będą musieli jednak nauczyć się z niej korzystać.

Czym właściwie jest sztuczna inteligencja? Zgodnie z definicją AI (skrót od ang. Artificial Intelligence) to zdolność urządzeń do uczenia się, tworzenia i planowania. Systemy techniczne mogą analizować i rozwiązywać problemy oraz realizować wyznaczone cele.

Sztuczna inteligencja to już nie wizja przyszłości, a teraźniejszość. Tak naprawdę jest wykorzystywana już od dłuższego czasu na szeroką skalę. Używa się jej m.in. do:

 • generowania wyników wyszukiwania w internecie,
 • tłumaczenia tekstów na różne języki,
 • automatycznych odpowiedzi,
 • personalizacji reklam w sieci,
 • nawigowania na drogach.

Według danych Influencer Marketing Hub 91% internautów wchodzi w interakcje z chatbotami dostępnymi na stronach internetowych. Jak więc widać, AI jest wśród nas, a dzięki ciągłemu rozwojowi pomaga nam w kolejnych działaniach. Jednym z nich jest prowadzenie biznesu. Jak technologia AI może pomóc przedsiębiorcom rozwijać ich firmy? O tym w dalszej części artykułu.

Dlaczego małe i średnie firmy powinny korzystać z technologii AI?

Sztuczna inteligencja zaczęła odgrywać znaczącą rolę w rozwiązaniach biznesowych. Coraz więcej właścicieli firm i marketerów wykorzystuje narzędzia AI do sprawnego prowadzenia firmy i realizacji skutecznej strategii marketingowej. Wszystko dlatego, że sztuczna inteligencja może przynieść wiele korzyści, z czego warto zdawać sobie sprawę.

Dzięki korzystaniu z nowych technologii można działać szybciej i efektywniej. AI pozwala zaoszczędzić cenny czas i pieniądze. To dla przedsiębiorców z sektora MŚP bardzo duży plus. Właściciele małych i średnich firm mają dużo obowiązków związanych z prowadzeniem swojego biznesu i szukają rozwiązań, które wyręczą ich w działaniach. Podsumowując, główne zalety korzystania z AI w biznesie to:

 • automatyzacja i usprawnienie wielu procesów,
 • zwiększenie wydajności,
 • oszczędność czasu i pieniędzy,
 • możliwość przygotowania skuteczniejszej strategii,
 • ułatwienie prowadzenia biznesu w obliczu codziennych wyzwań.

Jak wykorzystać AI do prowadzenia i rozwoju firmy?

Według badań liderzy biznesowi ufają sztucznej inteligencji. 84% przedstawicieli kadry kierowniczej twierdzi, że musi wykorzystać AI, aby osiągać swoje cele. Obecnie sztuczna inteligencja służy do prowadzenia wielu biznesowych działań, takich jak np.:

 • określenie grupy docelowej,
 • tworzenie firmowej oferty,
 • analizowanie zachowań i preferencji klientów,
 • monitorowanie rynku i konkurencji,
 • przygotowywanie strategii marketingowej,
 • zarządzanie finansami,
 • rekomendowanie produktów,
 • wprowadzanie danych,
 • generowanie automatycznych wiadomości,
 • sprawna obsługa klienta,
 • tworzenie tekstów i obrazów.

Nowoczesne narzędzia pomagają w prowadzeniu tego typu działań, jednak nie oznacza to, że człowiek nie jest już potrzebny – wręcz przeciwnie. Zawsze ktoś powinien zweryfikować i ewentualnie skorygować przeprowadzone działania. Przykładowo tylko człowiek potrafi ostatecznie przeredagować wygenerowane przez AI treści oraz sprawdzić, czy nie zawierają błędów merytorycznych lub językowych. To dlatego AI nie zastąpi człowieka, a jedynie usprawni i ułatwi codzienną pracę.

– Sztuczna inteligencja na razie nie jest w stanie zastąpić człowieka, z wyjątkiem pewnych wąskich zastosowań. Natomiast AI może być fantastycznym narzędziem, które sprawi, aby nasza praca stała się bardziej efektywna. Sztuczna inteligencja może wykonywać zadania rutynowe, co z kolei pozwoli nam skoncentrować się na tym, co najważniejsze – przekonuje Katarzyna Jezierska, członek zarządu w WeNet Group.

– Mali i średni przedsiębiorcy w porównaniu z dużymi graczami na rynku mają znacznie bardziej ograniczony dostęp do sztucznej inteligencji. Nie dysponują fachowcami od AI, nie mają też czasu, żeby się tym zajmować. Dlatego w ich przypadku najlepiej sprawdzą się gotowe rozwiązania oparte na AI, które zaproponuje im ekspert, jak choćby nasz doradca internetowy. W ten sposób dzięki połączeniu innowacyjnych narzędzi z wiedzą i kompetencjami naszych specjalistów wykorzystanie sztucznej inteligencji stanie się dostępne, realne i efektywne dla przedsiębiorców, dając tej grupie liczne przewagi konkurencyjne – dodaje Katarzyna Jezierska.

Z jakich nowoczesnych narzędzi mogą korzystać przedsiębiorcy? Jakich konkretnie narzędzi mogą używać przedsiębiorcy, aby usprawnić swoją pracę? Otóż z pomocą przychodzą tutaj m.in. popularne ostatnio generatory tekstów i generatory obrazów AI, które mogą być cenną inspiracją.

Generatory tekstów AI

Dziś generatory tekstów AI mogą znacznie usprawnić tworzenie treści, np. na stronę internetową firmy. Aby napisać tekst, można posłużyć się generatorem, jakim jest Chat GPT, który bazuje na szerokim zbiorze danych. Pojawiły się również modele stworzone pod konkretne zastosowania. W przeciwieństwie do ogólnego modelu są to rozwiązania, które opierają się także na wewnętrznym zbiorze danych, czyli treściach tworzonych przez copywriterów dla małych i średnich firm.

Dzięki generatorowi treści w kilka chwil można uzyskać konkretną bazę w postaci artykułów, na których można potem pracować. Jest to duże usprawnienie. Jak już wspomniano, żeby tworzyć unikalne, wartościowe i atrakcyjne treści, sam generator nie wystarczy. Potrzebna jest jeszcze osoba, która będzie umiała przeanalizować, poprawić i przeredagować stworzone przez sztuczną inteligencję teksty.

– Chcemy wspierać naszych klientów i z myślą o nich i ich rozwoju stworzyliśmy model sztucznej inteligencji oparty o nasze własne treści contentowe – tłumaczy Michał Wrzesiński, prezes zarządu WeNet Group. – Chcielibyśmy, żeby nasi klienci za każdym razem widzieli korzyści z zastosowanych rozwiązań. Nasza rola polega na tym, że wyszukujemy, tworzymy i wprowadzamy to, co jest dziś najlepsze na rynku. Robimy to, aby wspierać w rozwoju firmy z sektora MŚP i stymulować ich stały wzrost – dodaje Wrzesiński.

Generatory obrazów AI

Oprócz jakościowych tekstów firmy potrzebują też atrakcyjnych materiałów graficznych. Tutaj również może pomóc sztuczna inteligencja. Generatory grafik działają podobnie jak te tekstowe. Wystarczy wpisać konkretną komendę (hasło, temat, słowa kluczowe). Narzędzie generuje obraz zgodny z wytycznymi. Warto pamiętać, że duży wpływ na stworzoną przez AI treść ma sposób, w jaki podamy wytyczne – precyzja i liczba szczegółów mają tu znaczenie.

Z generatorów obrazów warto korzystać zwłaszcza, gdy szukamy jakiegoś zdjęcia, ale nie możemy go znaleźć w bankach zdjęć lub nie jesteśmy w stanie go zrobić samodzielnie. Narzędzia te są także pomocne w przypadku przygotowywania logo firmy lub reklamy banerowej. Jeśli jednak przedsiębiorcy chcą przedstawić ofertę swojej firmy, powinni posługiwać się własnymi zdjęciami.

Warto mieć na uwadze, że generatory obrazów AI to rozwiązanie, które nie obsłuży wszystkich kwestii związanych z grafikami. Może pomóc w wielu sytuacjach lub być cennym źródłem inspiracji. Nigdy jednak nie zastąpi doświadczonego grafika, który jest kreatywny i ma zmysł estetyczny.

Jak doradcy internetowi korzystają z rewolucji technologicznej?

Coraz więcej specjalistów do spraw marketingu online wykorzystuje potencjał sztucznej inteligencji. Przykładem są doradcy internetowi, którzy stali się teraz doradcami internetowymi 2.0. To eksperci, którzy doskonale znają się na technologii, co pozwala im działać jeszcze sprawniej, szybciej i efektywniej. Oferują nowoczesne narzędzia, które wspierają na co dzień małych i średnich przedsiębiorców, aby mogli z łatwością odnaleźć się w dynamicznym, cyfrowym świecie i czerpać z niego korzyści.

– Jesteśmy przekonani, że mądre korzystanie z nowych rozwiązań technologicznych pozwoli nam pracować dla naszych klientów efektywniej. Jednocześnie mamy świadomość, że sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka – jego emocji, kreatywności i intuicji – twierdzi Artur Peterlik, dyrektor operacyjny COO WeNet.

Nowatorskie produkty i rozwiązania wspierające e-marketing pomagają przedsiębiorcom z branży MŚP się rozwijać i lepiej konkurować na rynku. Nic więc dziwnego, że technologia AI staje się coraz bardziej popularna i częściej stosowana przez właścicieli firm. Szybki rozwój elektroniki oraz informatyki sprzyja rozwojowi tej dziedziny nauki. W przyszłości z pewnością coraz więcej przedsiębiorców będzie korzystać z takich praktycznych rozwiązań. Wszystko po to, aby ułatwić prowadzenie i rozwój biznesu w pełnych wyzwań czasach.

Mogą Cię również zainteresować