Jakie auta kradną najczęściej?

przez Piotr Hoffmann, źródło: Gazeta.pl

Jak wynika z policyjnych statystyk w poprzednim roku w Polsce zostało skradzionych ponad 16 tysięcy samochodów o łącznej wartości blisko 500 mln zł. Złodzieje najbardziej upodobali sobie popularne modele Volkswagena: Passata i Golfa.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Tak jest wszędzie za wyjątkiem Warszawy, gdzie prym wiodły auta japońskie. Dane Komendy Głównej Policji pokazują, że złodzieje podobnie jak polscy klienci salonów mają konserwatywne gusta. Na pierwszym miejscu listy najczęściej kradzionych aut znajdują się cztery modele dwóch wiodących niemieckich marek: Volkswagena i Audi.

Z danych wynika, że zdecydowana większość aut jest kradziona i błyskawicznie rozbierana na części. Coraz rzadziej zdarzają się próby przebijania numerów i rejestrowania takich pojazdów w urzędach komunikacji. Złodziejskie szajki są w stanie całkowicie rozebrać auto już w kilka godzin po kradzieży. Niemal wszystkie części mogą próbować sprzedać, gdyż oznakowane najczęściej są tylko silnik i podwozie.

Z policyjnych danych można również stworzyć obraz typowego złodzieja samochodów: nie przekroczył jeszcze 25 lat, ale ma już doświadczenie w tej branży. I nawet, jeśli wpadnie, niekoniecznie zostanie ukarany. Spośród niemal 2 tys. zatrzymanych przez policję złodziei za kratki aresztu powędrowało jedynie 339. Choć policji udało się ograniczyć liczbę kradzieży w 2010 roku w porównaniu z rokiem poprzednim niemal o 10%, to złodzieje nadal zarabiają krocie. Niedawno dwóch doskonale znanych policji specjalistów od niemieckich marek zostało zatrzymanych podczas kupowania pensjonatu nad polskim morzem. Całą sumę – kilkanaście milionów złotych, przywieźli w gotówce.

Mogą Cię również zainteresować