Jakość życia w miastach

przez Katarzyna Wagner
468 odsłony

Eksperci z firmy Mercer przygotowali raport „2010 Quality of Living”. Przedstawili w nim ranking miast, w których żyje się najlepiej. Metropolią o najwyższej jakości życia na świecie, według tych badań, jest stolica Austrii.

Wiedeń po raz kolejny został wybrany miastem o najwyższej jakości życia na świecie. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Zurych i Genewa. Warszawa zajęła 84 pozycję. Wyprzedziły ją między innymi: Praga (70), Budapeszt (73), Lublana (77) oraz Wilno (79).


Celem rankingu jest stworzenie narzędzia umożliwiającego rządom oraz międzynarodowym firmom i korporacjom odpowiednie wynagradzanie pracowników delegowanych do pracy poza granicami swojego kraju. Ranking powstał w oparciu o wskaźnik, który dla Wiednia wynosi 108,6 a dla Bagdadu 14,7. Miastem bazowym, do którego porównywane są wszystkie inne miasta jest Nowy Jork (ze wskaźnikiem równym 100).

Tegoroczny ranking przygotowany przez ekspertów firmy Mercer, obejmuje 221 miast – stolic i najważniejszych lokalizacji miejskich na świecie. W stosunku do ubiegłego roku liczba miast zwiększyła się o sześć pozycji. Wielkość ta uległa zmianie, gdyż została uzupełniona o lokalizacje chętnie wybierane przez inwestorów.

– Gospodarka światowa staje się coraz bardziej globalna, a miasta oddalone od tradycyjnych centrów finansowych stają się atrakcyjnymi miejscami do rozwijania lub zakładania biznesu. W wielu rozwijających się krajach, jak na przykład w Azji czy na Dalekim Wschodzie, miasta odnotowują znaczący napływ zagranicznych firm, które coraz częściej relokują tam swoich menedżerów – komentuje Slagin Parakatil, senior researcher w firmie Mercer.

Wśród najwyżej ocenionych lokalizacji w rankingu dominują miasta starego kontynentu. W tegorocznym zestawieniu na czołowych 25 pozycjach znajduje się aż 6 miast z Niemiec i 3 miasta szwajcarskie. W Wielkiej Brytanii, najwyżej, na 39 pozycji, znajduje się Londyn, Birmingham na 55, a Glasgow na 57 miejscu. Z kolei w USA, najwyższe miejsce w rankingu zajmuje Honolulu z pozycją 31. Tuż za nim uplasowało się San Francisco (pozycja 32). Wśród miast z kontynentu azjatyckiego najwyższą punktację zdobył Singapur (28 miejsce w rankingu), na drugiej pozycji znajduje się Tokio (na 40 pozycji). Listę zamyka Bagdad, plasując się na ostatnim 221 miejscu.

Mogą Cię również zainteresować