Jeden z najszybszych wzrostów PKB

przez Maciej Badowski

W III kwartale tego roku polską gospodarkę wyprzedza tylko gospodarka szwedzka. Jak podaje Eurostat nasz wyrównany sezonowo PKB wzrósł w skali roku o 4,7%, a całej Unii Europejskiej o 2,2%.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Eurostat opublikował szacunki dla większości krajów UE. Informacje dotyczące Polski są doskonałe. Nasza gospodarka cały czas dość mocno wyróżnia się na tle pozostałych krajów członkowskich. Polski PKB w III kw. br. wzrósł o 4,7%. Jedynym krajem, który rozwijał się szybciej, była Szwecja. Jej gospodarka urosła aż o 6,8%. Warto jednak przypomnieć, że rok temu w III kw. 2009 r. gospodarka Szwecji była na sporym minusie, a gospodarka Polski notowała wzrost.

Dane Eurostatu pokazują, że w III kw. PKB całej strefy euro urosło o 1,9%. Duża w tym zasługa wydatków gospodarstw domowych i zmiany w zapasach. Silnym wsparciem wzrostu był eksport. Europejski urząd statystyczny podniósł z 2,1 do 2,2% szacunek dla całej Unii. Duża w tym zasługa właśnie doskonałych wyników polskiej i szwedzkiej gospodarki. Lokomotywą całej Unii i strefy euro była gospodarka Niemiec, która w skali roku zanotowała wzrost na poziomie 3,9%. Jednak wzrost PKB naszych zachodnich sąsiadów liczony w stosunku kwartału mocno wyhamował. Z 2,3 % w II kw. do 0,7% w III kw.

Mogą Cię również zainteresować