Karty kredytowe w niełasce

przez Piotr Hoffmann
473 odsłony

Banki zmieniają swoją politykę wobec kart kredytowych i zaostrzają kryteria ich wydawania. Liczba plastikowych kart spada drugi kwartał z rzędu. W I kwartale br. niektóre banki zlikwidowały nawet kilkadziesiąt tysięcy kart – podaje portal Bankier.pl.


Zmiana dotyczy 13 banków z 21, w których została przeprowadzona ankieta. Wynika z niej, że karty kredytowe są coraz mniej chętniej wydawane przez banki. Od grudnia zamknęły one ogółem 245 tysięcy plastików. W tym czasie wydano jedynie 70 tysięcy nowych kart kredytowych.

Dlaczego karty popadły w niełaskę banków? Kredyty na kartach spłacają się najgorzej w segmencie pożyczek dla gospodarstw domowych. Również statystka nie sprzyja ich wydawaniu. Prawie 12% z nich jest niespłacanych w terminie

Teraz karty kredytowe dostaną jedynie klienci znani bankom, tacy, którzy w ich ocenie nie powinni mieć problemów z regulowaniem zobowiązań na czas. Bardziej restrykcyjna polityka banków ma już swoje przełożenie na wysokość zadłużenia Polaków na kartach kredytowych. Na koniec kwietnia br. zadłużenie w kartach wynosiło 14 720 mln zł, czyli aż o 122 mln zł mniej niż na koniec 2009 roku – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Mogą Cię również zainteresować