Klęska firm z renomą. Jak czynnik ludzki przyczynia się do ich upadku?

przez Maciej Maciejewski
1377 odsłony

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre firmy, takie co zdobyły renomę i funkcjonują na rynku od wielu lat, nagle zaczynają upadać? Okazuje się, że istnieje jeden poważny, wspólny czynnik, który przyczynia się do takiej klęski. LUDZIE.

źródło: Pixabay

Jako radca prawny w ramach swojej praktyki obsługuję/obsługiwałem tradycyjne firmy, jak i obecnie spółki i przedsiębiorców działających w modelu MLM. Też te renomowane w swoich branżach. Angażowałem się w nie również biznesowo. Znaczącym, zaobserwowanym przeze mnie w ostatnim czasie problemem, z którym borykają się te firmy, jest brak adaptacji do zmieniającego się środowiska biznesowego oraz zaniedbywanie aspektów związanych z ludźmi, którzy są fundamentem ich sukcesu. Zwyczajnie odwracają się do nich plecami.

Firmy te niestety pomijają istotne aspekty związane z ludźmi, którzy stanowią ich podstawową siłę napędową. Z mojej praktyki wynika, że przedsiębiorstwa z długą historią lub wypracowaną renomą potrafią stać się zbyt przywiązane do swojej dotychczasowej strategii i modelu biznesowego. Brak elastyczności i innowacyjności sprawia, że nie nadążają za zmieniającymi się preferencjami klientów i nowymi trendami rynkowymi. To prowadzi rzecz jasna do spadku konkurencyjności i utraty zaufania wśród klientów oraz partnerów.

Istotnym problemem jest również niewłaściwe zarządzanie zmianami i transformacją organizacyjną. Firmy te nie angażują wystarczająco pracowników oraz partnerów biznesowych w procesy decyzyjne i nie zapewniają im odpowiedniego wsparcia w adaptacji do nowych warunków. Brak zaangażowania ekipy i opór wobec zmiany mogą osłabić efektywność oraz wydajność firmy, a w konsekwencji prowadzić do jej upadku.

Paradoksem jest również to, że ci renomowani gracze potrafią grać przeciwko swoim partnerom biznesowym, którzy doprowadzili co sukcesu danej firmy – z uwagi na zaślepienie tym, że „obrót miesięczny się zgadza”. Przykre, że w tych podmiotach gospodarczych nie są rzadkością sytuacje, gdzie hołubione są postawy nieetyczne (lecz dające efekt „na teraz”) kosztem renomy całej marki…

Co z tym zrobić? Moim zdaniem rozwiązaniem dla firm budowanych przez wiele lat jest adaptacja, innowacja i skoncentrowanie się na czynniku ludzkim. Spółki powinny być gotowe do metamorfozy i elastyczne w dostosowywaniu swojej strategii do nowych warunków rynkowych. Właściciele i menadżerowie powinni angażować pracowników i partnerów biznesowych w procesy decyzyjne, słuchać ich opinii i dostarczać im odpowiedniego szkolenia oraz wsparcia w celu adaptacji do nowych wymagań stawianych przez rynek.

Firmy MLM budowane przez wiele lat muszą być świadome wpływu czynnika ludzkiego na ich długotrwały sukces. Adaptacja, zaangażowanie pracowników i elastyczność są kluczowe dla przetrwania i rozwoju w obecnym, jakże dynamicznym środowisku. Dlatego, aby uniknąć upadku, przedsiębiorstwa te powinny inwestować w ludzi, rozwijać ich umiejętności i tworzyć kulturę organizacyjną sprzyjającą innowacyjności i adaptacji. Jak myślicie… czemu tego nie robią?

Autor materiału jest radcą prawnym specjalizujący się w szeroko pojętym prawie internetu. Wspiera pod kątem prawnym przedsiębiorców, w tym także osoby zajmujące się zawodowo systemem MLM, e-commerce i beauty. Z branżą sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowego związany od 2016 roku. Dla jednej z marek wygenerował kilka milionów złotych obrotu. Pasjonat siatkówki i dobrego rocka.

Mogą Cię również zainteresować