źródło: www.sxc.hu
Z badań wynika, iż mózgi kobiet i mężczyzn zdecydowanie się różnią. Pierwotnie inne cele mieli przed sobą mężczyźni i kobiety. Ci pierwsi odpowiedzialni byli za zdobycie pożywienia i zapewnienie bezpieczeństwa. Przygotowani zostali przez naturę do konfrontacji, walki i przedsiębiorczości. Kobiety odpowiadały za domowe ognisko i wychowanie dzieci. Musiały więc być cierpliwe, umieć działać w grupie i dobrze komunikować się, aby wychować potomstwo przekazując mu wiedzę.
To ukształtowanie przez naturę bezpośrednio przenosi się na wykonywane dziś zawody oraz ich pozycję w zarządach firm. Umiejętność komunikacji powoduje, że kobiety dominują w zawodzie nauczyciela, zasobach ludzkich, a cierpliwość przyczynia się do sukcesów w księgowości. Umiejętność działania w grupie powoduje, że są często wybierane do zarządów podmiotów o charakterze kolegialnym.
Trwający ponad 100 lat proces emancypacji kobiet oraz zmiany warunków ekonomicznych w drugiej połowie XX wieku przyczyniły się do tego, że kobiety pracują tak samo, jak mężczyźni. Stają się odpowiedzialne za funkcję, kiedyś będącą wyłącznie domeną mężczyzn. Nie są już na ich łasce, a osobiste kwalifikacje i siła przebicia coraz częściej decydują o pozycji zawodowej.
Możemy to zobaczyć sprawdzając pozycję kobiet w zarządach polskich firm. Analizując procentowy udział kobiet w zarządach określonych form prawnych można zauważyć, że kobiety znajdują się w od 70 do 100% takich form, jak spółki jawne, spółdzielnie, spółki partnerskie czy fundacje. Właśnie w tych formach prawnych z reguły potrzebujemy dobrego współdziałania w ramach grupy i spokojnej pracy. Kobiety ze względu na swoje kwalifikacje mają już stałą, mocną pozycję w biznesie. Widać to na przykładzie nowo rejestrowanych firm. 34% z nich powstaje z udziałem kobiet w ich zarządach.