Kolejne oferty bankowe dla firm

przez Maciej Badowski

Instytucje finansowe cały czas poprawiają ofertę dla małych i średnich przedsiębiorstw. Poprzez obniżenie opłat chcą przyciągnąć klientów, na których mogą zarobić znacznie więcej. Banki liczą na to, że przyspieszenie gospodarcze zwiększy zyski firm.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Ponoć kryzys mamy za sobą, a co za tym idzie instytucje finansowe zaczynają walczyć o klientów biznesowych. Nie tak dawno żaden z banków nie miał w swojej ofercie darmowych rachunków dla firm, a z dniem dzisiejszym jest ich coraz więcej. Jak wynika z danych firmy Expander, podobnie jak przy ROR dla osób indywidualnych najczęściej są to konta internetowe. Można jednak również nic nie płacić za tradycyjny rachunek dla małej firmy. Takie konta są w ofercie Pekao, MultiBanku i Banku Pocztowego. W Citi Handlowym rachunek może być za darmo, jeśli saldo na nim przekracza 15 tys. zł. Jeśli kwota jest mniejsza to rachunek będzie kosztował nawet 20 zł miesięcznie.

Na firmowym ROR w Alior Banku można nawet zarabiać. Konto jest za darmo, a jeśli utrzymuje się na nim średnie saldo powyżej 9 tys. zł, to w każdym miesiącu bank wypłaca premię w wysokości 50 zł. Coraz częściej instytucje finansowe oferują też darmowe rachunki przedsiębiorcom startującym w biznesie. W BNP Paribas Fortis i Getin Banku przez pierwszy rok nie ma żadnych opłat za rachunek dla małej firmy. Później takie konto w Getin Banku kosztuje 25 zł, a w BNP Paribas Fortis 20 zł. Rachunek za darmo przez 9 miesięcy oferuje BZ WBK, a przez 6 miesięcy Nordea.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że wybierając rachunek firmowy warto przede wszystkim zwrócić uwagę na koszty przelewów. Przedsiębiorca wykonuje ich dużo. Tymczasem stawki za takie usługi nadal są bardzo wysokie. Właśnie dlatego właściciele wielu małych firmy nie zakładają konta firmowego. Wszystkie operacje dokonują za pośrednictwem rachunku osobistego, który zwykle jest za darmo i nie trzeba płacić za przelewy.

Mogą Cię również zainteresować