Kolejny bank dla małych firm

przez Maciej Badowski

W ciągu ostatnich kilku lat drobni przedsiębiorcy nie mieli łatwo w bankach. Rzadko która instytucja chciała brać sobie na głowę finansowanie tej najbardziej ryzykownej grupy klientów. Jednak wygląda na to, że to już przeszłość i banki znów będą się bić o portfele małych firm.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

W tym roku na rynek weszły już dwa banki specjalizujące się w obsłudze mikro przedsiębiorstw. Wiosną zadebiutował FM Bank, a kilka tygodni temu powstał Polski Bank Przedsiębiorczości. Jednak największym tegorocznym debiutem wśród banków dla przedsiębiorców będzie Idea Bank powstający w ramach grupy bankowej Getin Noble należącej do najbogatszego Polaka – Leszka Czarneckiego.

Bank formalnie działa już od września br., ale klientów pozyskuje jedynie za pomocą „poczty pantoflowej”, czyli poprzez spółki Getin Noble. Dopiero w tym tygodniu rusza strona internetowa banku, zaś od stycznia 2011 r. wystartuje sprzedaż wszystkich podstawowych produktów przez internet oraz budowa sieci placówek.

Czym Idea chce się wyróżnić? Przede wszystkim wysoko oprocentowanymi lokatami oraz bardziej przyjazną ofertą kredytową. Już po trzech lub sześciu miesiącach działalności przedsiębiorca będzie mógł liczyć na kredyt gotówkowy. Bank zaoferuje też kredyt na uruchomienie działalności gospodarczej pod zastaw nieruchomości.
Ponadto Idea Bank jako jedyny na rynku chce zaproponować przedsiębiorcom „podpięcie” do konta osobistego programu emerytalnego. Część prowizji, które bank pobiera od klientów ma być im zwracana i iść na specjalną polisę emerytalną, której saldo przedsiębiorcy będą mogli stale sprawdzać w internetowym serwisie Idei.
Bank chce też zaoferować przyłączenie do konta usług księgowych. Wówczas klient logując się do konta będzie też mógł od razu podejrzeć swoje księgi rachunkowe. W kolejnym etapie Idea chce dołączyć do pakietu usług serwis prawny oraz informatyczny.

Mogą Cię również zainteresować