Koniec budek telefonicznych?

przez Marek Wyrzychowski
319 odsłony

Już wkrótce z polskich ulic zniknie większość budek telefonicznych. Urząd Komunikacji Elektronicznej uważa bowiem, że w dobie telefonów komórkowych nie mają one racji bytu. Jednak w tej chwili ich istnienie narzuca prawo.

Źródło: flickr.com/photos/jorgebrazil/
Źródło: flickr.com/photos/jorgebrazil/

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował założenia do zmian w prawie do tak zwanej usługi powszechnej. Jedna z usług telekomunikacyjnych, do których Polacy mają dostęp gwarantowany to tak zwane automaty samoinkasujące. Według prezes UKE Anny Streżyńskiej, są one nierentowne, z większości nikt nie korzysta, natomiast upodobali je sobie wandale, co powoduje konieczność inwestowania w odbudowę i konserwację.
Urząd jest przeciwny wycofaniu automatów z zakresu usługi powszechnej, ale nie będzie oponować przeciwko likwidacji tam, gdzie nie są potrzebne. Na dzień dzisiejszy 45 tysięcy nieopłacalnych aparatów musi utrzymywać Telekomunikacja Polska.

UKE nie chce całkowitej likwidacji automatów, gdyż korzystają z nich osoby samotne i niepełnosprawne. Nie wszyscy Polacy posiadają telefony komórkowe, a zdarzenia losowe czasami wymagają kontaktu z siłami porządkowymi czy ratunkowymi. Dlatego TP będzie musiała konsultować z władzami samorządowymi chęć likwidacji automatów, a samorządy będą mogły dofinansować ich utrzymanie.

źródło: Rzeczpospolita

Mogą Cię również zainteresować