Koniec NIP-u dla „zwykłych” podatników

przez Maciej Badowski

To już pewne. Sejm zadecydował, że wraz z początkiem 2012 roku zniknie NIP dla „zwykłych” podatników. Takie rozwiązanie ma ułatwić życie zarówno przedsiębiorcom, jak i obywatelom.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Jedynym numerem identyfikacyjnym dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, będzie PESEL. W pewnym sensie jest to dla nich wygoda, ponieważ nie będą one już musiały aktualizować danych związanych z NIP. Aktualizacja danych będzie konieczna w przypadku, gdy adres zamieszkania podatnika będzie inny niż jego adres zameldowania. Z kolei dla firm, które nadal muszą posiadać NIP, od lipca nadawany on jest od ręki, a nie w drodze decyzji administracyjnej, czyli szybciej i prościej.

Z początkiem września 2011 r. Ministerstwo Finansów uruchomi Centralny Rejestr Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników. Ma on skrócić obieg informacji w urzędach skarbowych i przyspieszyć obsługę podatników. Nowy rejestr powstanie na bazie Krajowej Ewidencji Podatników. Będzie zawierał dane ewidencyjne z rejestru PESEL. Znajdą się w nim także dane z niektórych dokumentów podatkowych.

Mogą Cię również zainteresować