Koniec pseudo-fotoradarów

przez Piotr Hoffmann
354 odsłony

Już nie długo z polskich dróg znikną atrapy fotoradarów. Prawdziwe fotoradary mają być oznakowane i widoczne tak, aby spełniały rolę prewencyjną i przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Tak wynika z nowelizacji przepisów o ruchu drogowym.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

W środę za nowelizacją prawa o ruchu drogowym opowiedziała się senacka Komisja Gospodarki Narodowej. W myśl nowych przepisów Inspekcja Transportu Drogowego przejmuje od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wszystkie fotoradary na drogach krajowych. Według posła Tchórzowskiego, GDDKiA ma się zajmować tylko budową i utrzymaniem dróg, a jeśli chodzi o sprawy bezpieczeństwa mają one przejść do ITD.

Według nowelizacji straż miejska nie będzie mogła umieszczać przy drogach atrap fotoradarów, czyli aparatów bez urządzenia rejestrującego. Ponadto jej pracownicy będą mogli dokonywać kontroli na wszystkich drogach na terenie zabudowanym, a poza tym terenem wyłącznie na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Na drogach krajowych fotoradary będą mogły być instalowane wyłącznie przez Inspekcję Transportu Drogowego na wniosek samorządu.

Fotoradary będą musiały być wyraźnie oznaczone i ustawione w widocznych miejscach. W przepisach znalazł się także zapis, według którego brana pod uwagę będzie możliwość błędu kierowcy do 5 km/h. Zdaniem wiceministra infrastruktury Tadeusza Jarmuziewicza, jeśli nowe przepisy wejdą w życie, przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.

Mogą Cię również zainteresować