Kontrowersje przy przetargu na BZ WBK

przez Marek Wyrzychowski

Według PKO BP i BNP Paribas przetarg na BZ WBK był „ustawiony”. Obie firmy rozważają złożenie oficjalnego protestu. Całości chce się przyjrzeć Komisja Nadzoru Finansowego.


KNF zbada czy Santander miał lepszych od pozostałych pretendentów dostęp do informacji i czy nie pozyskał informacji poufnych. Prawdopodobnie zostaną też sprawdzone relacje Santandera z firmą KPMG, którą Hiszpanie wynajęli do doradztwa przy tej transakcji. Ta sama firma jest audytorem BZ WBK, ma więc pełen dostęp do informacji o jej sytuacji finansowej, prognozach wyników itp. W piątek wieczorem Irlandczycy poinformowali, że BZ WBK, czwarty największy bank w Polsce, przejdzie w ręce hiszpańskiej grupy Santander. Hiszpanie zapłacą za polski bank prawie 4 mld euro. Santander, drugi największy bank w Europie, od początku był faworytem do przejęcia BZ WBK. Prawdopodobnie, jako jedyny proponował Irlandczykom transakcję wiązaną: odkupienie razem z polskim bankiem także udziałów AIB w jednym z banków w USA.

Przedstawiciele BNP Paribas już w czwartek kontaktowali się z PKO BP i informowali, że Irlandczycy za plecami pozostałych oferentów dogadują się z Hiszpanami. BNP Paribas namawiał też Polaków na złożenie wspólnej oferty przeciwko Santanderowi. W PKO BP jednak do końca wierzyli w zwycięstwo i propozycję sojuszu odrzucili. W weekend przedstawiciele BNP Paribas znów kontaktowali się z menedżerami PKO BP. Zarząd polskiego banku miał przekazać Francuzom, iż poważnie rozważa złożenie oficjalnego protestu lub przynajmniej zażądanie od Irlandczyków wyjaśnień.

Mogą Cię również zainteresować