Kto jeździ autami elektrycznymi?

przez Piotr Hoffman

Hasło „amerykańska motoryzacja” każdemu kojarzy się z dużymi i paliwożernymi silnikami benzynowymi. Jednak na tamtejszym rynku z roku na rok zwiększa się udział samochodów elektrycznych i hybrydowych. Jedna z organizacji proekologicznych postanowiła przeprowadzić ankietę na ten temat.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

A jej wyniki są dość zaskakujące. Na początku trzeba nadmienić, że badanie w żadnym wypadku nie miało na celu pogłębiania różnic rasowych i budowania jakichkolwiek animozji między poszczególnymi grupami społeczeństwa. Jednak wyniki ankiety przeprowadzonej przez Greenlining Institute dotyczące właścicieli aut hybrydowych i elektrycznych w stanie Kalifornia są interesującym źródłem informacji dla naukowców, socjologów i samych producentów samochodów.

Po przeprowadzeniu ankiety okazało się, że aż 70% właścicieli aut tego segmentu to ludzie biali. Mniejszym powodzeniem modne samochody cieszą się wśród Latynosów, którzy kupują 20% ogólnej liczby samochodów hybrydowych i elektrycznych. Jeszcze mniej tego typu pojazdów trafiło do kierowców o czarnym kolorze skóry. Wynik ten jest tym większym zaskoczeniem, gdyż w stanie Kalifornia 60% społeczeństwa to osoby o innym kolorze skóry niż biały.

Za główną przyczynę tak niskiego zainteresowania u osób o ciemnym kolorze skóry samochodami ekologicznymi podaje się wysoki koszt zakupu, co sprawia, że są one poza zasięgiem biedniejszych grup społecznych. Inne wyrażane opinie mówią także o niskiej świadomości proekologicznej oraz traktowaniu samochodu przez Afroamerykanów jako środka do prezentowania własnej indywidualności i podbudowywania swojego ego. W omawianym raporcie nie pada informacja dotycząca popularności aut hybrydowych i elektrycznych wśród Azjatów. W USA mniejszość japońska stanowi dość liczną grupę, jednak jak na razie nie sprawdzono, jaki oni mają stosunek do samochodów, z których większość powstaje w kraju ich przodków.

Mogą Cię również zainteresować