Kto nie zapłaci abonamentu?

przez Tomasz Głowacki
376 odsłony

Emeryci, trwale niezdolni do pracy renciści, a także bezrobotni, mogą od 1 marca składać wnioski na poczcie o zwolnienie z abonamentu RTV. Tego dnia wejdą w życie przepisy nowej ustawy abonamentowej, które poszerzyły krąg uprawnionych do ulgi.

W myśl nowych przepisów, abonamentu nie będą musiały płacić również osoby, które ukończyły 60 rok życia i mają prawo do emerytury mniejszej niż 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Aby tak się stało należy wypełnić w odpowiednim terminie wniosek na poczcie potwierdzający bycie emerytem czy bezrobotnym. Przepisy wejdą w życie od 1 marca, ale w myśl ustawy ulga będzie obowiązywać od 1 kwietnia.

„1 marca ustawa wchodzi w życie, a to oznacza, że od 1 marca emeryt czy rencista może pójść na pocztę i złożyć tam określone dokumenty. Najwcześniej zwolnienie będzie mu przysługiwało od 1 kwietnia” – powiedział PAP przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witold Kołodziejski.

Żeby dostać ulgę należy przedstawić – w przypadku emeryta – dokument potwierdzający emeryturę i informacje o jej wysokości, a w przypadku bezrobotnego – zaświadczenie z urzędu pracy.

Jak informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wpływy spadną dzięki wprowadzonej uldze o 330 mln zł. „To drastyczny spadek w porównaniu z poprzednimi latami. W 2007 r. wpływy wyniosły 980 mln zł” – powiedział Kołodziejski.

Mogą Cię również zainteresować