Którzy absolwenci dostaną pracę po studiach?

przez Korneliusz Smolik

Głównym powodem podjęcia studiów jest chęć zdobycia wiedzy oraz kompetencji, które pozwolą znaleźć satysfakcjonującą pracę. Jednak wielu absolwentów spotyka rozczarowanie po pierwszym kontakcie z rynkiem pracy – co decyduje, że niektórym jednak się powodzi?

źródło: flickr.comźródło: flickr.com

Każdego roku rynek pracy zalewa fala absolwentów uzbrojonych w CV oraz dyplom, zdeterminowanych by wykonać pierwszy krok na drodze swojej kariery. Zderzenie z twardą rzeczywistością dla wielu z nich jest brutalne, ponieważ znalezienie satysfakcjonującej pracy nie jest proste, szczególnie w czasach, gdy słowo ,,kryzys” zadomowiło się na dobre w świadomości przedsiębiorców.

Jak znaleźć dobrą pracę?

W dzisiejszych czasach o atrakcyjności pracownika przede wszystkim decydują jego kompetencje oraz doświadczenie. Nie idzie to jednak w parze z dyplomem ukończenia studiów wyższych, szczególnie w polskich warunkach, gdzie realna wartość wykształcenia dezawuuje się w niepokojącym tempie. Potwierdza to prestiż największych polskich uczelni, który sytuuje szkoły wyższe, takie jak Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, w czwartej setce rankingu magazynu ,,The Times Higher Education” (w zestawieniu zwyciężył California Institute of Technology w USA). W efekcie, osoby poszukujące pracy zwiększą swoje szanse na rynku poprzez samodoskonalenie praktycznych umiejętności. Dotyczy to zwłaszcza branży IT.

Którzy absolwenci poradzą sobie na rynku pracy? Odpowiedź może brzmieć kuriozalnie: ci, którzy już pracę posiadają. Studenci, decydujący się na godzenie praktyk z zajęciami na uczelni zdobywają praktyczną wiedzę w firmach oraz instytucjach, która procentuje zatrudnieniem na częściowym etacie. Imponujące portfolio stawia takie osoby w zupełnie innej, znacznie korzystniejszej sytuacji niż absolwentów, którzy dopiero zaczynają rozglądać się za opcjami kariery dla siebie.

Warto inwestować w siebie

Kluczowe znaczenie odgrywają kompetencje związane ze znajomością języków obcych. Nie wystarczy już wpisać informację w CV, ponieważ angielski, niemiecki i inne języki często są sprawdzane w normalnej rozmowie podczas spotkania rekrutacyjnego. – Nauka angielskiego w szkole nie przystaje do warunków praktycznej pracy. Nacisk na konwersacje i zasób słownictwa powinien być zdecydowanie większy, dlatego studenci inwestują w siebie, np. zapisując się na kursy pod okiem native speakera – komentuje Piotr Witkowski z warszawskiej szkoły językowej EnglishForYou. W zrealizowanej przez nas niedawno ankiecie wzięły udział osoby w różnym wieku i co ciekawe, aż 70% studentów wskazało w kontekście nauki języka, że znalezienie w przyszłości dobrej pracy jest dla nich bardzo ważne – dodaje Witkowski.   

Rekordowe bezrobocie wśród młodych

Wg danych resortu pracy, w marcu 2012 roku w Polsce było zarejestrowanych 236 tysięcy bezrobotnych z wyższym wykształceniem. Oznacza to, że co dziesiąty bezrobotny ma ukończone studia. Świadczy to nie tylko o obniżeniu rangi dyplomu (w Polsce aż 27% aktywnych zawodowo posiada wyższe wykształcenie), ale także o poważnym problemie na rynku pracy. Co gorsza, kryzys szans dla młodych po studiach obejmuje całą Europę – z danych podanych przez Eurostat w maju 2012 roku wynika, że aż 5,5mln obywateli UE poniżej 25 roku życia jest bezrobotnych.

W obliczu tak przygnębiających statystyk troska o zdobycie cennego doświadczenia jak najwcześniej, zdaje się być słuszna. Pomocne może być też ciągłe samodoskonalenie, ale w kierunkach, na które istnieje realny popyt, tzn. znajomość innowacyjnych technologii, nauka języków obcych oraz komunikatywność i umiejętność pracy w zespole. Absolwenci stawiający wszystko wyłącznie na edukację proponowaną przez uczelnie mogą się srodze rozczarować.

Mogą Cię również zainteresować