Kwestia sukcesji w polskim biznesie

Z badań przeprowadzonych przez „Puls Biznesu” wynika, że statystyczny polski przedsiębiorca chce wyjść z biznesu w wieku 65 lat, 7% nigdy. 67% zamierza swoją firmę przekazać dzieciom lub innym członkom rodziny.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Gazeta zapytała o plany sukcesji 92 przedsiębiorców. Odpowiedzi pokazały, że przeciętny polski biznesmen traktuje swoją firmę głównie jako przedsiębiorstwo rodzinne. Aż 67% planuje przekazać biznes członkom rodziny. To wyjątkowo duży odsetek na tle światowych standardów. Ten sposób sukcesji planuje na świecie tylko 23% przedsiębiorców.

Zaledwie co czwarty polski przedsiębiorca (24%) wybiera inną drogę – zamierza spieniężyć biznes, sprzedając go inwestorowi. Na świecie ten odsetek wynosi 57%. Badanie wykazało, że w Polsce słabo wykształcony jest model korporacyjny – sprzedanie udziałów w firmie jej menedżerom lub pracownikom. Tylko 7% przedsiębiorców zamierza w ten sposób wyjść z biznesu. W badaniu światowym ten odsetek wynosi 20%. A jak polscy przedsiębiorcy przygotowują potomków do przejęcia firmy? Według „Pulsu Biznesu” najbardziej pożądane są studia ekonomiczne na krajowej uczelni (57%). Jednak praktyka wygląda znacznie gorzej – dzieci przedsiębiorców rzadko studiują na kierunkach biznesowych. Wiele z nich z braku motywacji w ogóle nie kończy studiów.

Mogą Cię również zainteresować