Małe firmy generują wzrost na giełdzie

przez Marek Wyrzychowski

Zdaniem znacznej większości analityków rok 2011 będzie stał pod znakiem hossy na warszawskiej giełdzie. Jej liderami mają być małe firmy.

Wśród krajowych analityków i ekonomistów panuje opinia, że obecny rok dla spółek notowanych na warszawskiej giełdzie ma być bardzo dobry. Cały rynek może rosnąć w podobnym tempie jak w ubiegłym roku, kiedy indeks WIG zyskał ok. 19%. Największym beneficjentem tego wzrostu mają być małe i średnie spółki, co będzie widoczne m.in. w tym, że indeksy grupujące te firmy będą rosły szybciej niż WIG20 czy wskaźnik szerokiego rynku – WIG.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Wśród nich analitycy jako liderów wzrostów widzą między innymi deweloperów. Ich zdaniem stabilna sytuacja na rynku pracy będzie sprzyjała wzrostowi sprzedaży mieszkań. Ponadto inwestycja w papiery niektórych deweloperów może generować spore zyski ze względu na to, że obecnie są nisko wyceniani. W ciągu ostatnich 12 miesięcy indeks skupiający spółki deweloperskie na GPW spadł o ponad 5%.

Mówiąc o liderach wzrostów w tym roku, analitycy wspominają także o spółkach informatycznych. Uważają, że ten rok może stać pod znakiem wzrostu inwestycji, na czym spółki informatyczne zyskają. Ponadprzeciętne wzrosty możemy zobaczyć również na akcjach spółek zajmujących się handlem detalicznym – bo będzie rosła konsumpcja prywatna – oraz banków, które będą korzystać na zwiększającym się popycie na kredyty. Spora część banków liczy przede wszystkim na ożywienie w pożyczkach dla firm.

Mogą Cię również zainteresować