Masz 1,6 mld dolarów? Zrób olimpiadę!

przez Tomasz Głowacki
426 odsłony

1,6 mld dolarów kosztują tegoroczne igrzyska olimpijskie w Vancouver – podaje „Puls Biznesu”. Nie jest to jednak najdroższa olimpiada w historii. Więcej wydano w Pekinie.

Najdroższe igrzyska olimpijskie odbyły się w Pekinie i kosztowały ponad 40 mld USD. Następne zimowe, które odbędą się w rosyjskiej Soczi mają według szacunków kosztować około 33 mld USD.

Oficjalny budżet igrzysk w Vancouver wynosi ponad 1,6 mld USD. Jednak nie dodano do niego rządowego dofinansowania na budowę wioski olimpijskiej i kosztów ochrony. O zyskach będzie można dopiero rozmawiać po zakończeniu igrzysk, jednak już wiadomo o pierwszych stratach. Amerykańska stacja NBC, która za prawa do transmitowania igrzysk zapłaciła 820 mln USD (34 proc. więcej niż za poprzednie w Turynie), jeszcze przed rozpoczęciem zmagań ogłosiła, że na przedsięwzięciu straci ponad 200 mln USD – podaje „Puls Biznesu”.

Do tej pory, najbardziej opłacalne były igrzyska w Los Angeles w 1984 roku. Organizatorzy wyszli na czysto z sumą 223 mln USD (dzisiejsza równowartość 464 mln USD).

Liczby związane z olimpiadą(wszystkie w USD):

1,6 mld – koszt igrzyskw Vancouver

900 mln- budowa wioski olimpijskiej

550 mln – ochrona Igrzysk

3,8 mld – budowa infrastruktura

820 mln – koszt prawa do transmisji przez stacje NBC

Mogą Cię również zainteresować