Masz liberalne poglądy?

przez Piotr Hoffmann
964 odsłony

Badania naukowe pokazują, że osoby o wyższym ilorazie inteligencji częściej niż przeciętnie dokonują liberalnych wyborów. Są też zwykle mniej religijne – informuje czasopismo „Social Psychology Quarterly”.

Wyniki są o tyle ciekawe, że z poprzednich badań okazało się, iż ewolucyjnie jesteśmy raczej konserwatystami. Za takimi poglądami przemawia fakt, że społeczeństwa są mocno przywiązane do tradycji, troskę o rodzinę i przyjaciół, a równocześnie dystans i rezerwa wobec obcych, pomagały człowiekowi przetrwać. Z kolei inteligencja umożliwia zaadoptowanie się do nowych, zmieniających warunków, na które nie mamy „ewolucyjnie przygotowanej” odpowiedzi.

Jak naukowcy to sprawdzili? Analiza badań ankietowych, obejmujących ponad 10 tysięcy osób wskazała, że średni iloraz inteligencji osób określających się, jako „bardzo liberalne” wynosi 106, u osób twierdzących, że są „bardzo konserwatywne” średnie IQ to 95.

Naukowcy twierdzą również, że to dzięki liberałom stosujemy nowe rozwiązania, wprowadzamy nowinki do naszego życia, a także realizujemy zupełnie inną niż wszyscy naszą drogę życiową. Czy można zatem zaryzykować tezę, że mają poglądy liberalne?

Swoja drogą, to ciekawe kto ma większe szanse na sukces w MLM. Liberał, konserwatysta czy środek?

Mogą Cię również zainteresować