Młodzi bardziej zestresowani

przez Marek Wyrzychowski
301 odsłony

Czy Twoja praca jest stresująca? Jak wynika z badań Badenoch & Clark przeważająca większość przedsiębiorców czuje się ludźmi zestresowanymi, a co siódmy uważa, że stres w jego pracy jest ogromny i przytłaczający. Najbardziej zaś, stresują się najmłodsi.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Spośród grupy przedsiębiorców do 24 roku życia mocno zestresowany jest co piąty. W przypadku tych starszych – powyżej 55 roku życia, tylko co dziesiąty. Stres odczuwany w pracy coraz częściej przyjmuje formę stresu chronicznego. Nie pomaga tu weekend, ani dodatkowe wolne od pracy. Chroniczny stres prowadzi do obniżenia produktywności. W efekcie terminy gonią nas coraz bardziej, z każdej strony ktoś na nas naciska. Efekt? Błędne koło stresu, z którego nie ma ucieczki.

Dlaczego młodsi bardziej się stresują niż starsi? Głównie jest spowodowane brakiem doświadczenia życiowego, które pozwala ocenić, jaka sytuacja jest już „warta stresu” i mobilizacji organizmu, a jaka nie. Ponadto, młodzi mają w dużej mierze większy pęd ku karierze, dlatego też wymagają od siebie nieco więcej niż pracownicy starsi, którzy osiągnęli już określone pozycje. Młodsi częściej mają też młodszych współpracowników czy przełożonych, którzy nie zawsze wiedzą, jak zarządzać zespołem tak, by go wspierać, a nie dodatkowo stresować.

Mogą Cię również zainteresować